Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acord radiere ipoteca Prima Casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acord radiere ipoteca Prima Casa

Buna ziua!
Am cumparat un apartament prin programul Prima Casa, achitat integral la momentul de fata. Am inceput demersurile pentru radierea ipotecii. Ministerul Finantelor Publice a trimis acordul numai la banca. Nu trebuia comunicat acest acord si persoanei in cauza?
Am inteles ca pentru radierea ipotecii la OCPI trebuie sa depun urmatoarele documente:
Cerere de inscriere prin care solicit radierea ipotecii si a interdictiei de instrainare,
Acordul de la MFP in original
Declaratia la notariat a reprezentantului bancii cum ca este de accord cu radierea ipotecii,
Copie C.I,
Dovada achitarii tarifului.
Vreau sa depun personal aceste documente la OCPI.Radierea ipotecii se face prin intermediul notarului sau pot sa fac acest lucru personal? Cererea pe care trebuie sa o depun la OCPI este anexa nr 6 di Ordinul 633/2006?
Va multumesc si va rog sa ma lamuriti!
Se ocupa notarul care autentifica Declaratia de radiere a Bancii.Prin intermediullui se obtine radierea.
Buna ziua,
Ati obtinut de la MFP acordul de radiere a ipotecii si a interdictiei de instrainare chiar daca sunteti in perioada de interdictie de instrainare?
Multumesc.
Admin, administrator
Da!
Din moment ce obligatiile fata de banca au fost achitate.
(3) Cererea poate fi depusă de titularul dreptului înscris în cartea funciară sau de persoana interesată, prin mandatar cu procură autentică, prin notarul public care a efectuat actul notarial susceptibil de înscriere, sau prin persoana fizică sau juridică care a întocmit documentaţia cadastrală. ART 56 (3) din Ordin 633/2006.

Din acest articol inteleg ca pot depune personal cererea de radiere, insotita de documentele justificative.
Am sau nu dreptate?
Multumesc!
Daca spune prin notarul public...cum sa depunti dvs?! Cititi cu atentie!