avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 153 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acord radiere ipoteca Prima Casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acord radiere ipoteca Prima Casa

Buna ziua!
Am cumparat un apartament prin programul Prima Casa, achitat integral la momentul de fata. Am inceput demersurile pentru radierea ipotecii. Ministerul Finantelor Publice a trimis acordul numai la banca. Nu trebuia comunicat acest acord si persoanei in cauza?
Am inteles ca pentru radierea ipotecii la OCPI trebuie sa depun urmatoarele documente:
Cerere de inscriere prin care solicit radierea ipotecii si a interdictiei de instrainare,
Acordul de la MFP in original
Declaratia la notariat a reprezentantului bancii cum ca este de accord cu radierea ipotecii,
Copie C.I,
Dovada achitarii tarifului.
Vreau sa depun personal aceste documente la OCPI.Radierea ipotecii se face prin intermediul notarului sau pot sa fac acest lucru personal? Cererea pe care trebuie sa o depun la OCPI este anexa nr 6 di Ordinul 633/2006?
Va multumesc si va rog sa ma lamuriti!
Cel mai recent răspuns: ContSters338589 , utilizator 09:16, 11 Ianuarie 2016
Se ocupa notarul care autentifica Declaratia de radiere a Bancii.Prin intermediullui se obtine radierea.
Buna ziua,
Ati obtinut de la MFP acordul de radiere a ipotecii si a interdictiei de instrainare chiar daca sunteti in perioada de interdictie de instrainare?
Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 15 Octombrie 2015
Admin, administrator
Da!
Din moment ce obligatiile fata de banca au fost achitate.
(3) Cererea poate fi depusă de titularul dreptului înscris în cartea funciară sau de persoana interesată, prin mandatar cu procură autentică, prin notarul public care a efectuat actul notarial susceptibil de înscriere, sau prin persoana fizică sau juridică care a întocmit documentaţia cadastrală. ART 56 (3) din Ordin 633/2006.

Din acest articol inteleg ca pot depune personal cererea de radiere, insotita de documentele justificative.
Am sau nu dreptate?
Multumesc!
Daca spune prin notarul public...cum sa depunti dvs?! Cititi cu atentie!

Alte discuții în legătură

Conform noului cod civil, este necesar ca cererea de radiere a ipotecii pe o constructie sa fie intocmita de catre banca in forma autentica la notar ? dancielo77 dancielo77 De curand am accesat un credit de 50000 euro la banca x, prin care am refinantat anticipat si inchis doua credite mai vechi la banca Y, unul din cele doua ... (vezi toată discuția)
Radiere ipoteca Mihai Pop Mihai Pop Buna ziua! Cine depunea la OCPI cererea pentru radierea ipoteci? Banca sau persoana in cauza? Este vorba de un apartament cumparat prin Prima Casa ( achitat ... (vezi toată discuția)
Am achitat creditul imobiliar astazi. de la banca nu mi s-a dat ... Eugenia201075 Eugenia201075 Am achitat creditul imobiliar astazi. De la banca nu mi s-a dat nimic. Maine au spus sa vin sa inchida contul. Va intreb... ce mai am de facut ca totul sa fie ... (vezi toată discuția)