avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1314 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Citat la politie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Citat la politie

Va rog sa ma ajutati, am primit un telefon de la un anume politist prin care ma anunta sa ma prezint la sectia de politie pentru ca am dosar penal.
Este posibil asa ceva ? Fara sa dau declaratie ?
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 09:51, 17 Octombrie 2015
Este posibil, mergeti la sectie si vedeti despre ce este vorba.
Daca sunteti citat in calitate de suspect, aveti dreptul sa nu declarati nimic.
Citarea se poate face si prin nota telefonica conform disp.art.257 din n. cod de proc.pen.
Art. 257
Modul de citare
(1) Chemarea unei persoane în faţa organului de urmărire penală sau a instanţei de judecată se face prin citaţie scrisă. Citarea se poate face şi prin notă telefonică sau telegrafică, încheindu-se în acest sens un proces-verbal.
..............................

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere penala- modalitate de citare tudoradrian94113 tudoradrian94113 Am fost sunat de catre asa zisul politist, ca trebuie sa ma prezint la sectia de politie , sa dau o declaratie, Pentru o plangere. am fost, am depus ... (vezi toată discuția)
Chemare fara citatie? Just-drept Just-drept Buna ziua. Un prieten a fost chemat la parchet prin telefon, fara sa ii fie trimisa o citatie sau instintare. Maine trebuie sa se prezinte la procuror, la ... (vezi toată discuția)
Este legala citarea prin telefon? picika picika buna am fost sunat de catre un politist din timisoara (350 km de la mine) ma intrebat daca eu sunt XY,am zis da,a cerut adresa mea si a zis ca trebuie sa merg ... (vezi toată discuția)