Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Citat la politie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Citat la politie

Va rog sa ma ajutati, am primit un telefon de la un anume politist prin care ma anunta sa ma prezint la sectia de politie pentru ca am dosar penal.
Este posibil asa ceva ? Fara sa dau declaratie ?
Este posibil, mergeti la sectie si vedeti despre ce este vorba.
Daca sunteti citat in calitate de suspect, aveti dreptul sa nu declarati nimic.
Citarea se poate face si prin nota telefonica conform disp.art.257 din n. cod de proc.pen.
Art. 257
Modul de citare
(1) Chemarea unei persoane în faţa organului de urmărire penală sau a instanţei de judecată se face prin citaţie scrisă. Citarea se poate face şi prin notă telefonică sau telegrafică, încheindu-se în acest sens un proces-verbal.
..............................