Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... legalizare sentinta judecatoreasca
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

legalizare sentinta judecatoreasca

Cat timp dureaza si cum se procedeaza?
Pentru legalizarea unei copii de pe o hotarare judecatoreasca sunt necesari urmatorii pasi:
Ø obtinerea unei copii de pe hotarare, copie dactilografiata sau printata;
Ø plata taxei judiciare de timbru;
Ø plata timbru judiciar;
Ø cerere adresata Presedintelui instantei care a pronuntat hotararea judecatoreasca;
Ø viza judecatorului de serviciu, pe cerere;
Ø solicitarea dosarului de la arhiva in vederea legalizarii copiei;
Ø prezentarea la registratura instantei a cererii vizate, copiei, dovezii taxei judiciare de timbru si timbrului;
Eu am legalizat astazi o sentinta la judecatorie ,dar nu mi-a cerut nimeni nici un timbru.Am dat mai multe copii ale sentintei pe care mi s-a aplicat din nou doua stampile : una patrata rosie in care este specificata ca prezenta copie este prezenta cu originalul si alta de arhiva. Este bine asa sau nu? Multumesc.