avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... legalizare sentinta judecatoreasca
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

legalizare sentinta judecatoreasca

Cat timp dureaza si cum se procedeaza?
Cel mai recent răspuns: rose_lily , utilizator 14:23, 16 Iunie 2010
Pentru legalizarea unei copii de pe o hotarare judecatoreasca sunt necesari urmatorii pasi:
Ø obtinerea unei copii de pe hotarare, copie dactilografiata sau printata;
Ø plata taxei judiciare de timbru;
Ø plata timbru judiciar;
Ø cerere adresata Presedintelui instantei care a pronuntat hotararea judecatoreasca;
Ø viza judecatorului de serviciu, pe cerere;
Ø solicitarea dosarului de la arhiva in vederea legalizarii copiei;
Ø prezentarea la registratura instantei a cererii vizate, copiei, dovezii taxei judiciare de timbru si timbrului;
Eu am legalizat astazi o sentinta la judecatorie ,dar nu mi-a cerut nimeni nici un timbru.Am dat mai multe copii ale sentintei pe care mi s-a aplicat din nou doua stampile : una patrata rosie in care este specificata ca prezenta copie este prezenta cu originalul si alta de arhiva. Este bine asa sau nu? Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort stroe ana maria stroe ana maria buna ziua sant ana maria si as dori sa aflu cate ceva despre un divort incheiat in 2009.avocata mea mi-a spus ca trebuie sa platesc 500 de lei pt legalizarea ... (vezi toată discuția)
Hotarire a instantei marryy_lm marryy_lm va rog sa-mi dati o mina de ajutor.am avut un proces civil cu primaria capitalei,pe obligatia de a face.Mai exact am cistigat dreptul de a-mi cumpara locuinta ... (vezi toată discuția)
Hotararea judecatoreasca de divort Simona28 Simona28 Buna ziua, ma numesc Simona, sunt din Timisoara si as vrea daca se poat sa ma lamuriti intr-o problema:sunt divortata de 1 an si 4 luni, fetita mea are 6 ani ... (vezi toată discuția)