Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Hotararea judecatoreasca de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Hotararea judecatoreasca de divort

Buna ziua, ma numesc Simona, sunt din Timisoara si as vrea daca se poat sa ma lamuriti intr-o problema:sunt divortata de 1 an si 4 luni, fetita mea are 6 ani si a ramas la mine, divortul s-a realizat de comun acord cu fostul sot...Intrebarea mea este cum se obtine o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila si daca se poate in cazul meu, si drept urmare daca voi putea merge impreuna cu fiica mea in vacanta peste granita.Va multumesc anticipat
Prin hotararea de divort instanta ar fi trebuit sa stabileasca caruia dintre parinti i se vor incredinta copiii spre crestere si educare si care este contributia fiecarui parinte la cheltuielile de crestere si educare a copiilor minori din casatorie.
Pentru acordarea custodiei copilului trebuie sa va adresati instantei. Aceasta va dispune o ancheta sociala in urma careia va lua decizia acordarii custodiei.
Vti putea calatori cu fetita , in momentul in care veti obtine ohotarare definitiva si irevocabila de incredintare a minorei, fara a mai avea nevoie de acordul expres al tatalui.
Dar in sentinta de divort scrie ca minora ramane la mine pt crestere, iar tatal ii plateste pensie alimentara............am inteles ca trebuie sa merg cu sentinta in original la tribunal pt legalizare..........asa este?
1. Dvs. aveti hotarare. Hotararea data de instanta cu acordul partilor.(ati si scris in mesaj, divortul s-a realizat de comun acord cu fostul sot, unde ? evident in instanta). Si este si definitiva si irevocabila pt ca nici una din parti nu va face recurs. Solicitati instantei o copie a acestei hotarari.
2. Puteti merge, dar sa aveti si incuviintarea fostului sot.
Am inteles ca la vama se cere ca pe decizia de divort sa scrie ca este definitiva si irevocabila
1. Legalizati sentinta de divort.
2. Se investeste si cu formula executorie daca are si capatul de cerere pensie de intretinere pt minor, solutinat, si stiti ca tatal este rau platnic si nu va da banii decat numai prin poprire.
Inocentia