avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Hotararea judecatoreasca de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Hotararea judecatoreasca de divort

Buna ziua, ma numesc Simona, sunt din Timisoara si as vrea daca se poat sa ma lamuriti intr-o problema:sunt divortata de 1 an si 4 luni, fetita mea are 6 ani si a ramas la mine, divortul s-a realizat de comun acord cu fostul sot...Intrebarea mea este cum se obtine o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila si daca se poate in cazul meu, si drept urmare daca voi putea merge impreuna cu fiica mea in vacanta peste granita.Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:07, 16 August 2009
Politistii de frontiera permit iesirea din tara unui cetatean roman minor daca este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti, daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila. In acest caz, nu mai este necesar acordul celuilalt parinte.
Dar cum se obtine aceasta hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila?Si de unde anume?
De la arhiva instantei care a pronuntat hotararea respectiva.
Pentru legalizarea unei copii de pe o hotarare judecatoreasca sunt necesari urmatorii pasi:
Ø obtinerea unei copii de pe hotarare, copie dactilografiata sau printata;
Ø plata taxei judiciare de timbru;
Ø timbru judiciar de 0,15 lei/exemplar;
Ø cerere adresata Presedintelui instantei care a pronuntat hotararea judecatoreasca prin care solicitati eliberarea unei copii legalizate de pe hotarare cu mentiunea ca este definitiva si irevocabila;
Ø viza judecatorului de serviciu, pe cerere;
Ø solicitarea dosarului de la arhiva in vederea legalizarii copiei;
Ø prezentarea la registratura instantei a cererii vizate, copiei, dovezii taxei judiciare de timbru si timbrului;
Si cererea catre Presedintele instantei cum trebuie sa arate, sau este ca oricare cerere..?!
DOMNULE PREªEDINTE,


Subsemnatul/a...............................................................................................................cu domiciliul în ..............................
vă solicit eliberarea unei copii legalizate cu menţiunea că este IREVOCABILÃ a ...........................................................
pronunţată de ........................................................................................ aflat/ă în dosarul nr. ...... al ...............................
..................................................................................................................................................

Anexez : - copia hotărârii cu privire la care solicit legalizarea,
- taxă judiciară de timbru în valoare de ............ lei,
- timbru judiciar în valoare de ............ lei.


DOMNULUI PRESEDINTE AL ...............................................................

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obtinerea custodiei definitive si irevocabile deea-alexa deea-alexa Buna seara, Sunt mama unui baietel de 6 ani si jumatate. Am divortat de tatal copilul, in urma cu 5 ani, cand acesta avea un an. In tot acest timp,tatal nu ... (vezi toată discuția)
Cum devine " si irevocabila" o hotarire de divort definitiva? ellena ellena Va rog, daca imi poate da cineva o solutie... Am o hotarire de divort pronuntata in iunie 2001 pe care s-a inscris mentiunea definitiva in luna decembrie 2001 ... (vezi toată discuția)
Copilul meu Nicolae R Nicolae R Am divortat de 1 an , iar mama copilului meu nu a participat nici la divort si nici nu a dat vre-un semn de viata de vreo 2 ani. As dorii sa aflu cum pot sa ... (vezi toată discuția)