Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionar cu handicap cu insotitor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionar cu handicap cu insotitor

ce acte trebuie sa pegateasca persoana pentru a primi ajutorul de insotitor,Pana cand are dreptul persoana cu handicap de insotitor?daca intra in pensie de limita de varsta mai are dreptul la insotitor ?Care este suma de care beneficiaza insotitorul ?
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 77
(1) Pensionarii de invaliditate incadrati in gradul I de invaliditate au dreptul, in afara pensiei, la o indemnizatie pentru insotitor, in cuantum fix.

(2) Cuantumul indemnizatiei pentru insotitor reprezinta 80% din valoarea unui punct de pensie, stabilita in conditiile legii.

(3) Indemnizatia pentru insotitor se suporta de la bugetul de stat.

Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.

(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.

(3) Indemnizatia pentru insotitor prevazuta la art. 77 se mentine si pe durata acordarii pensiei pentru limita de varsta.

2. Faptul ca aveti gradul I de invaliditate este suficient pentru a vi se acorda indemnizatia de insotitor.