avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Omologare Radar
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Omologare Radar

Buna ziua,

Va rog frumos sa-mi spuneti daca constituie motiv de anulare a unui proces verbal de contraventie faptul ca pentru aparatul radar cu care s-a masurat viteza de deplasare s-a eliberat un buletin de verificare metrologica pe care s-a specificat ca este montat pe o masina cu un anumit numar de inmatriculare, dar in realitate este folosit pe o alta masina cu un alt numar de inmatriculare din dotarea politiei.

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: fyeratanye , utilizator 11:38, 16 Octombrie 2015
Atat timp cat aparatul radar detine verificare metrologica valabila,nu conteaza pe ce vehicul este instalat
incercati sa contestati procesul verbal si invocati aceasta schimbare.
dupa parerea mea nu ar trebui sa schimbe radarul de pe masina fara un act
radarele trebuie montate numai pe masinile ministerului de interne,inscriptionate sau nu
deci daca masina nu apartine ministerului de interne ,amenda e nula
cereti in instanta si ordinul de serviciu prin care specifica orele in care este permisa masurarea vitezei.
politisti nu pot face ce vor cu radarul ,adica stai ca pun radaru aici,stai cal pun dincolo stai ca schimbam locul ca aici nu facem nimic... chesti dastea
petru o idee ce puteti face
[ link extern ]
Ultima modificare: Vineri, 16 Octombrie 2015
fyeratanye, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie radar cotorca - sfaturi yoflorinb yoflorinb Buna Ziua, Sa incep cu inceputul. Pana anul acesta in luna martie am condus autoturismul firmei care acum este proprietate personala. In luna aprilie a venit ... (vezi toată discuția)
Contestatie radar ; problema cu data buletinului metrologic pt aparatul radar andreeamarinela andreeamarinela 1.pe scurt: am fost surprinsa in localitate cu 104 km/h, am facut contestatie, am primit intampinare de la ipj cu 4 fotografii. primele 2 fotografii sunt cu ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. În urmă cu o zi am fost amendat + retinerea permisului ... AUREL .M AUREL .M Bună ziua. În urmă cu o zi am fost amendat + retinerea permisului de conducere pe 90 zile . Mă deplasam pe un drum județean în apropierea unei ... (vezi toată discuția)