Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum ma retrag dintr-o societate in comandita simpla?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum ma retrag dintr-o societate in comandita simpla?

Sunt comanditat intr-o societate in comandita simpla infiintata in 2012. Am infiintat societatea deoarece persoana cu care urma sa lucrez a dorit sa functionam in aceasta forma. Practic, neavand loc de munca si nicio alta posibilitate, am acceptat. societatea a functionat si functioneaza in prezent. eu nu mai am nicio legatura cu asociatul comanditar si nu am mai lucrat pentru firma din aprilir 2015. Eu doar munceam, nu ma ocupam de nimic in legatura cu firma, cu luarea de lucrari, cu comunicatul cu clientii nostri, nimic, doar munceam si atat. si eram platit lunar. nu aveam acces la cont.
In aprilie 2015 am plecat din firma, iar patronul care era de fapt celalalt administrator a continuat sa functioneze in lipsa mea.
Desi i-am cerut de nenuramate ori sa incheiem cu firma, sa plec din firma, acesta nu este de acord.
Intre timp, el a luat lucrari destul de mari in contul firmei.
Eu stiu ca raspund nelimitat pt orice actiune a firmei...astfel ca doresc sa ies din firma, insa nu stiu cum sa procedez.
Probabil trebuie sa merg in instanta.
Va rog, are cineva vreo idee in legatura cu problema mea?!
Multumesc.
Daca nu aveti acordul celuilalt, trebuie sa mergeti la instanta de judecata.
Multumesc pentru raspuns.
As mai avea cateva intrebari, daca se poate...

Fiind doar noi 2, asta nu ar duce practic la o dizolvare?
Si cum m-as putea adresa instantei? Ce as putea cere?
Vreau sa mentionez ca el nu a platit taxe, mai nimic...iar in caz de dizolvare, as raspunde eu ca comanditat nelimitat. As putea oare sa scap de raspundere dovedind ca el a fost de fapt capul, a hotarat tot..iar eu un simplu angajat.