avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Legea 71/2015
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Legea 71/2015

Buna ziua.
In luna aprilie 2015 a iesit Legea 7 ,cu aplicare de la 1 mai, care spune ca toate persoanele cu functiile publice care sunt incadrate in treptele 2 si 3, trec automat-fara examen- pe treapta 1 de salarizare.
La unele institutii publice s-a aplicat aceasta lege,dar in ministerul in care lucrez eu nu s-a facut.
Am intrebat -verbal- la Resurse umnane, dar ni s-a raspuns evaziv ca se va intampla.
Nu s-a intamplat nici pana azi.
Ce putem face noi, functionarii publici, in acest sens si ce pot face eu personal, ca este vorba de 200-250 lei/luna x6 luni=1200-1500 lei pana acum, un drept al meu.
Cu multumiri.
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 11:19, 18 Aprilie 2017
Legea nr.7 din 07.01.2015 pentru ratificarea Acordului de cooperare dintre Uniunea Europeană şi statele membre ale acesteia, pe de o parte, şi Confederaţia Elveţiană, pe de altă parte, privind programele europene de radionavigaţie prin satelit, semnat la Bruxelles la 18 decembrie 2013 nu are legatutra cu ce spuneti dvs.
Scuzati eroare de redactare Legea 71/2015 aparuta in MO 233 din 06.04.2015.
Legea nr.71/2015 nu se refera la toate categoriile de functionari publici.
La ce categorii de functionari publici se refera, va rog?
Multumesc.
Personalul din aparatul de lucru al Parlamentului si din celelalte institutii si autoritati publice, salarizat la acelasi nivel, precum si personalul din cadrul Consiliului Concurentei si al Curtii de Conturi, inclusiv personalul din aceste institutii, prevazut la art. 5 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 83 din 12 decembrie 2014.

Alte discuții în legătură

Legea nr. 71/2015 reglementeaza salarizarea tuturor angajaților la nivelul fostei trepte i? Gabriela  Pintea Gabriela Pintea În Monitorul Oficial nr. 233 de ieri a fost publicată Legea nr. 71/2015 pentru aprobarea OUG 83/2014 privind salarizarea personalului plătit din fonduri ... (vezi toată discuția)
Salariul functionarilor publici din administratia publica locala Ovideus2 Ovideus2 Buna ziua, am si eu o nelamurire cu privire la calcularea salariului.Sunt functionar public in administratia publica locala avand gradul de inspector 1 ... (vezi toată discuția)
Desfiintare trepte de salarizare functionari publici simcrisdon simcrisdon Prin abrogarea Legii-cadru nr. 330/2009, treptele de salarizare au fost desfiinţate. Astfel a fost îngrădit dreptul functionarilor publici de a promova ... (vezi toată discuția)