Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Legea 71/2015
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Legea 71/2015

Buna ziua.
In luna aprilie 2015 a iesit Legea 7 ,cu aplicare de la 1 mai, care spune ca toate persoanele cu functiile publice care sunt incadrate in treptele 2 si 3, trec automat-fara examen- pe treapta 1 de salarizare.
La unele institutii publice s-a aplicat aceasta lege,dar in ministerul in care lucrez eu nu s-a facut.
Am intrebat -verbal- la Resurse umnane, dar ni s-a raspuns evaziv ca se va intampla.
Nu s-a intamplat nici pana azi.
Ce putem face noi, functionarii publici, in acest sens si ce pot face eu personal, ca este vorba de 200-250 lei/luna x6 luni=1200-1500 lei pana acum, un drept al meu.
Cu multumiri.
alinaleu70 a scris:
(...)
Ce putem face noi, functionarii publici, in acest sens si ce pot face eu personal, ca este vorba de 200-250 lei/luna x6 luni=1200-1500 lei pana acum, un drept al meu.

Singurul lucru pe care puteţi să îl faceţi este să vă adresaţi instanţei. Unii conducători de instituţii, puţini de altfel, au aplicat Legea nr. 71/2015 şi şi-au asumat această decizie.
Buna ziua.
Dupa cum ati scris mai sus si asa cum spune si legea -...si din celelalte institutii si autoritati publice...-, deci toate institutiile publice si autoritatile, mai clar de atat nu cred ca se poate.
Nu intra administratia locala , agentiile ,etc.
Multumesc.
Buna ziua. Vreau sa va spun ca s-au castigat in instanta salarii retroactiv cu Legea 71-2015. Se aplica tuturor categoriilor de FP.
Acest fapt a fost stabilit abia prin decizia ICCJ 23/2016. Intr-adevar, institutiile publice care au dorit sa puna in aplicare aceasta decizie a ICCJ aparuta in septembrie anul trecut, au putut salariza la nivelul fostei trepte 1 functionarii publici incadrati cu raport de serviciu.