Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Constructie fara autorizatie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Constructie fara autorizatie

Buna seara,

Intentionez sa cumpar un teren in afara bucurestiului, pe care este construita o casa batraneasca. La discutia cu vanzatorul am inteles ca o parte din casa (baie+bucatarie) sunt construite fara autorizatie, deci nu apar in cadastru/intabulare.
Eu planuiesc sa daram restul casei si sa pastrez fix aceasta parte construita fara autorizatie si sa continui cu o constructie noua (evident, cu autorizatie).
Intrebari:
1. Se poate ca acea parte a casei sa fie inclusa in planurile noii constructii si astfel sa intre in legalitate?
2. Exista vreun risc de a primi amenda odata ce devin proprietara?
3. Daca vechea constructie (cea ilegala) nu poate fi inclusa in noul plan, ce alte variante am si cat e de dificil sa intru ulterior in legalitate?
4. Pot primi autorizatie de extindere si consolidare in loc de autorizatie de constructie, pastrand doar partea ridicata fara autorizatie? Am inteles ca ar fi mai putine batai de cap.

Multumesc anticipat!

Pentru partea de constructii fara autorizatie, dupa ce eventual cumparati terenul, puteti promova in instanta, impotriva vechiului proprietar, o actiune in accesiune imobiliara artificiala.

Partea de constructie fara autorizatie poate fi eventual inclusa in cadrul unei noi constructii daca se efectueaza o expertiza tehnica (MLPAT) care sa fie ulterior parte a unui proiect tehnic faza AC.

PS
Accesiunea imobiliară artificială este reglementată în noul cod civil în cartea a III-A” Despre bunuri” ,titlul II „Proprietatea privată”,capitolul II „Accesiunea” , secțiunea a 3-a ,art.577- 597.
Multumesc mult pentru raspuns.
O singura intrebare am insa:

Pentru partea de constructii fara autorizatie, dupa ce eventual cumparati terenul, puteti promova in instanta, impotriva vechiului proprietar, o actiune in accesiune imobiliara artificiala.

Partea de constructie fara autorizatie poate fi eventual inclusa in cadrul unei noi constructii daca se efectueaza o expertiza tehnica (MLPAT) care sa fie ulterior parte a unui proiect tehnic faza AC.

Intre cele doua paragrafe se potriveste un "SI" sau un "ORI"?
In sensul ca: trebuie atat actionat fostul proprietar in instanta, cat si inclusa constructia in cadrul unui nou plan, sau este suficient sa includem cele doua camere in plan si sa cerem experitazea?
Cristina120, utilizator