avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1263 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj sau nu?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj sau nu?

buna ziua.In data de 27.08.2012 m-am angajat cu cim ,in data de 1.08.2013 am intrat in concediu prenatal,apoi postnatal,dupa care am intrat in ccc pana la 8.10.2015.Incepand cu 8.10.2015 mi s-a desfacut cim cf art 65 alin 1 .Pot beneficia de ajutor de somaj?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:11, 19 Octombrie 2015
1. Puteti beneficia de indemnizatie de somaj deoarece in adeverinta de venituri (Anexa 26) se vor trece veniturile pe cele 12 luni anterioare intrarii in concediu de maternitate si apoi in concediu crestere copil (CCC).

2. Depuneti mai repede actele la Agentia de Somaj.
am uitat sa mentionez ca am avut pe cotract 4 ore programu de lucru.
daca am avut cim de 4 ore mai indeplinesc stagiul de cotizare de 12 luni?
1. Daca in cele 24 de luni anterioare intrarii in concediul de maternitate ati lucrat 4 ore pe zi atunci acestea fac 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.

2. Poate inainte de 27.08.2012 ati mai lucrat si in alta parte.
am inteles,am lucrat si in alta parte dar pauza intre cele doua locuri de munca a fost mai mare de 12 luni.Asadar inteleg a nu pot beneficia de ajutorul de somaj.Multumesc pt ajutor.

Alte discuții în legătură

Beneficiez de ajutor de somaj dupa terminarea ccc daca am doar 6luni lucrate lfodor lfodor buna ziua vreau sa va intreb daca pot sa beneficiez de ajutor de somaj dupa terminarea ccc daca am doar 6luni lucrate 1 luna intrun loc iar dupa 2luni am ... (vezi toată discuția)
Cum ar fi mai bine in cazul ccc: sa intru in somaj sau sa raman angajata? alinadrapa alinadrapa Situatia mea sta in felul urmator: Sunt angajata la o firma cu 2 ore/zi si un salariu lunar de 250 lei brut din 28 februarie 2011. De la 31 mai sunt angajata ... (vezi toată discuția)
Concediu maternitate si ccc pt salariata pe perioada determinata carmen1986 carmen1986 Buna ziua! In cazul in care la data de 31 mai 2011 mi se incheie CIM - perioada determinata, si am intrat in concediu de maternitate incepand cu data de 02 ... (vezi toată discuția)