Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj sau nu?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj sau nu?

buna ziua.In data de 27.08.2012 m-am angajat cu cim ,in data de 1.08.2013 am intrat in concediu prenatal,apoi postnatal,dupa care am intrat in ccc pana la 8.10.2015.Incepand cu 8.10.2015 mi s-a desfacut cim cf art 65 alin 1 .Pot beneficia de ajutor de somaj?Multumesc.
1. Puteti beneficia de indemnizatie de somaj deoarece in adeverinta de venituri (Anexa 26) se vor trece veniturile pe cele 12 luni anterioare intrarii in concediu de maternitate si apoi in concediu crestere copil (CCC).

2. Depuneti mai repede actele la Agentia de Somaj.
am uitat sa mentionez ca am avut pe cotract 4 ore programu de lucru.
daca am avut cim de 4 ore mai indeplinesc stagiul de cotizare de 12 luni?
1. Daca in cele 24 de luni anterioare intrarii in concediul de maternitate ati lucrat 4 ore pe zi atunci acestea fac 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.

2. Poate inainte de 27.08.2012 ati mai lucrat si in alta parte.
am inteles,am lucrat si in alta parte dar pauza intre cele doua locuri de munca a fost mai mare de 12 luni.Asadar inteleg a nu pot beneficia de ajutorul de somaj.Multumesc pt ajutor.