Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Dreptul functionarului public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Dreptul functionarului public

Buna ziua, lucrez la o institutie publica si directorul vrea sa ma mute la alt compartiment. Ce pot face in situatia in care mi se da decizie de mutare?
Legea nr.188/1999
art.91.
(7)Functionarul public poate refuza mutarea in cadrul altei structuri a autoritatii sau institutiei publice in alta localitate, daca se afla in una dintre situatiile prevazute la art. 89 alin. (3). Refuzul nejustificat constituie abatere disciplinara.

Asadar, unctionarul public poate refuza mutarea in cadrul altei structuri a autoritatii sau institutiei publice in alta localitate, daca se afla in una dintre urmatoarele situatii:
a) graviditate;
b) isi creste singur copilul minor;
c) starea sanatatii, dovedita cu certificat medical, face contraindicata detasarea;
d) detasarea se face intr-o localitate in care nu i se asigura conditii corespunzatoare de cazare;
e) este singurul intreNinator de familie;
f) motive familiale temeinice justifica refuzul de a da curs detasarii.

Cititi si acest articol
[ link extern ]