Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... mutare functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

mutare functionar public

am dreptul sa refuz mutare functionar public la un alt serviciu in aceeasi institutie publica sau in alta institutie publica?
Legea 188/1999
art.91
....
(7) Funcționarul public poate refuza mutarea în cadrul altei structuri a autorității sau instituției publice în altă localitate, dacă se află în una dintre situațiile prevăzute la art. 89 alin. (3). Refuzul nejustificat constituie abatere disciplinară.

art.89
(3) Funcționarul public poate refuza detașarea dacă se află în una dintre următoarele situații:
a) graviditate;
b) își crește singur copilul minor;
c) starea sănătății, dovedită cu certificat medical, face contraindicată detașarea;
d) detașarea se face într-o localitate în care nu i se asigură condiții corespunzătoare de cazare;
e) este singurul întreținător de familie;
f) motive familiale temeinice justifică refuzul de a da curs detașării.
Înteleg că numai la mutarea în altă localitate am dreptul să refuz?