Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Situatie automobil inmatriculat pe I.I. si radiere I.I.
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Situatie automobil inmatriculat pe I.I. si radiere I.I.

Doresc sa radiez o Intreprindere Individuala de la Registrul Comertului, dar am inmatriculat un automobil pe I.I.

In aceasta situatie cum trebuie sa procedez? Trebuie sa trec masina pe persoana fizica si abia apoi sa radiez intreprinderea?

Va multumesc.
Întreprinderea Individuală nu are personalitate juridică. Asta înseamnă că nu are patrimoniu propriu, deci nu poate avea bunuri în proprietate. Bunurile sunt ale persoanei fizice ce a constituit entitatea economică respectivă. Mașina este a dvs., era doar în patrimoniul de afectațiune al Întreărinderii Individuale.

Am văzut chiar și Birouri de Carte Funciară ce intabulează imobile pe numele unor entități economice fără personalitate juridică, în loc să le intabuleze pe numele persoanelor fizice și să noteze doar faptul că sunt în patrimoniul de afectațiune al entității respective.