Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Politist cu grad fals sau ne-politist care se da ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Politist cu grad fals sau ne-politist care se da politist implicat in santaj.

Ce urmeaza sa se intample cu un politist care isi declara un grad fals ("colonel de politie !!!???") pt. a te intimida incercand sa te santajeze ?
Dar cu o persoana ne-politist care se declara ca mai sus in aceeasi situatie ?
Incotro trebuie sa o apuc - politie, parchet, dna ? - avand deja dovada santajului (inregistrari audio) si a hartuirii.
Momentan, dandu-si seama ca l-am inregistrat, s-a potolit, dar nu sunt sigur ca se va opri definitiv.
Nu este vorba de corupție în această situație(vedeți în dicționarul juridic ce înseamnă) ci este vorba de infracțiunea denumită UZURPARE DE CALITĂȚI OFICIALE- art. 258NCP, care este o infracțiune contra autorității . A se vedea alin 3 a art.258 NCP dacă situația pe care o descrieți o și puteți dovedi. O plângere penală, adresată Parchetului de pe lângă judecătoria de care aparțineți cu descrierea faptelor și probarea afirmațiilor