Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu de proprietate

daca mama mea imi contract de vanzare cumparare pe un apartament,acesta poate fi atacat in instant de catre fratii mei ,dupa decesul mamei mele??????
Da, poate fi atacat.

Dar, ramane de vazut daca si reusesc sa obtina o hotarare favorabila.
Contractul de vc. poate fi contestatîn instanță numai dacă se demonstrează că pretul stabilit a fost fără intenția de a fi plătit (art. 1665NCC) sau s-a stabilit un preț neserios(față de valoarea imobilului)Dar, aceste lucruri trebuie probate. Este exclusă proba cu martori în cazul prețului care nu a fost plătit iar notarul are obligația la încheierea contractului de a respecta grila notarială.