avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act vanzare cumparare la un apartament luat cu 5 % tva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act vanzare cumparare la un apartament luat cu 5 % tva

buna ziua, acum 3 ani am cumparat un apartament pe numele lui mama cu tva 5 % de la dezvoltator si as dori ca acum sa il trec pe numele meu , acum cand fac actele pe numele meu trebuie sa ii virez lui mama suma apartamentului sau se poate face si fictiv sa platesc actele notariale si mama sa poate sa mi il treaca pe numele meu ?
Ultima modificare: Duminică, 11 Noiembrie 2018
remuss25, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 09:01, 29 Noiembrie 2018
Întrebarea Dvs este incerta: ați cumpărat pe numele mamei- prin ce fel de act? A fost act notarial?
Dacă da, atunci mama va poate face donație .
Dacă nu - puteți cumpara apartamentul printr un act notarial pe numele dvs
Dacă încheiati cu mama dvs un contract de vânzare cumpărare, da, trebuie să îi achitați prețul.
am cumparat pe numele mamei prin act notarial ca sa pot beneficia de tva ul 5 % deoarece eu am m ai cumparat unu app pe numele meu cu tva de 5 % iar acum doresc ca app de pe numele mamei sa il pun pe numele meu prin act vanzare cumparare nu doresc donatie iar intrebarea mea este cand ma duc la notar si imi trece app pe numele meu eu trebuie sa depun in contul de banca al mamei suma app sau asta nu conteaza daca o depun sau nu fiind doar o intelegere
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă prețul depășește 50.000 lei, trebuie să faceți plata numai prin virament bancar.
Dacă sunteți căsătorit, apartamentul va fi bun comun, astfel încât va fi partajabil, in caz de divorț.
La donație, imobilul ar bunul propriu al dvs.
nu sunt casatorit dar mai un frate , apartamentul nu poate fi vandut pe o suma mai mica de ex daca app face 60 de mii sa il vand pe 20 de mii sau 30 de mii ? stiu ca donatia poate fi atacata in instanta poate atacata doar de frate sau si de copii fratelui ?
Ultima modificare: Joi, 29 Noiembrie 2018
remuss25, utilizator

Alte discuții în legătură

Apartament trecut cu contract vz-cumparare Mirela42 Mirela42 Buna ziua, As dori sa semnalez o situație. Parintii mei mi au incheiat un contract de vanzare cumparare inainte de casatorie , aproximativ in anul 1996, cu ... (vezi toată discuția)
Donatie sa contract de v/c annes3 annes3 buna ziua - am si eu o rugaminte la dvs cine ma poate ajuta cu un sfat. urmeaza sa ma casatoresc si mama mea vrea sa-mi lase casa sub o forma in care sa nu ... (vezi toată discuția)
Vazare cumparare sau donatie iulyanna iulyanna Mama si fratele meu sunt propietarii unui apartament.Tatal meu este decedat ,iar alti frati sau surori nu mai am.Sunt casatorita si am doi copii ... (vezi toată discuția)