avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CET - furnizare energie termica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CET - furnizare energie termica

Buna ziua,
Este permisa deconectarea de la termoficare in caz de neplata ?
Am niste vecini cu 3 copii, au ramas restanti cu 18oo ron, au fost dati in judecata, si sunt deconectati de la caldura. Ei o sa inceapa sa plateasca , au avut o perioada urata , dar ce pot face pentru a avea caldura in iarna, avand in vedere ca nu au toata suma sa o achite.La televizor s-a spus ca , Constitutiei , nu este legal sa fii debransat de la caldura !!! Va multumesc, o zi buna !
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 13:34, 21 Octombrie 2015
Pentru raspuns la obiect este necesar sa furnizati date relevante
Cine a facut debransarea de la sistemul centralizat de incalzire ?
Furnizorul de utilitati agent termic nu se implica sa debranseze rau platnicii,pentru ca are incheiat contract furnizare caldura cu asociatia de proprietari
Asociatia de proprietari ,nu este furnizor de utilitati,respectiv nu are autoritatea si competenta sa intervina asupra instalatiei de apa,caldura,energie electrica ,gaze
Asociatia de proprietari poate solicita furnizorului de utilitati sa dispuna debransarea provizorie a locatarilor care din varii motive se inregistreaza cu sume cu titlu de restanta,
numai in situatia cand detine hotarare judecatoreasca definitiva

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Debransarea locatarilor inca bransati la sistemul de stat de termoficare mirrrela mirrrela Buna ziua! M-ar interesa daca stie cineva o baza legala in care se poate rezilia contractul cu firma de stat de termoficare din oras. Mentionez ca este vorba ... (vezi toată discuția)
Debransare fara acord vecin rau intentionat adelai adelai Buna ziua ,va rog sa ma ajutati intr-o problema pe care o am cu 2 vecini rauvoitori! Pe scurt va expun situatia cum a decurs: Anul trecut am inaintat cererea ... (vezi toată discuția)
Debransare toamna-iarna vsu vsu Buna ziua! La noi in bloc a aparut o situatie interesanta. 3 vecini s-au gindit ca vor sa monteze centrala termica si sa se debranseze de la RADET. Au ... (vezi toată discuția)