Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CET - furnizare energie termica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CET - furnizare energie termica

Buna ziua,
Este permisa deconectarea de la termoficare in caz de neplata ?
Am niste vecini cu 3 copii, au ramas restanti cu 18oo ron, au fost dati in judecata, si sunt deconectati de la caldura. Ei o sa inceapa sa plateasca , au avut o perioada urata , dar ce pot face pentru a avea caldura in iarna, avand in vedere ca nu au toata suma sa o achite.La televizor s-a spus ca , Constitutiei , nu este legal sa fii debransat de la caldura !!! Va multumesc, o zi buna !
Pentru raspuns la obiect este necesar sa furnizati date relevante
Cine a facut debransarea de la sistemul centralizat de incalzire ?
Furnizorul de utilitati agent termic nu se implica sa debranseze rau platnicii,pentru ca are incheiat contract furnizare caldura cu asociatia de proprietari
Asociatia de proprietari ,nu este furnizor de utilitati,respectiv nu are autoritatea si competenta sa intervina asupra instalatiei de apa,caldura,energie electrica ,gaze
Asociatia de proprietari poate solicita furnizorului de utilitati sa dispuna debransarea provizorie a locatarilor care din varii motive se inregistreaza cu sume cu titlu de restanta,
numai in situatia cand detine hotarare judecatoreasca definitiva