Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare

buna ziua,
un salariat pensionat cu drept de munca 4 ore, poate sa lucreze, si sa fie pontat bine'nteles, 8 ore si chiar ore suplimentare?
1. Persoanele incadrate cu timp partial de munca nu pot efectua ore suplimentare.

In acest sens, avem art.105 C.mun., si anume:
art.105
(1) Contractul individual de muncă cu timp parţial cuprinde, în afara elementelor prevăzute la art. 17 alin. (2), următoarele:
a) durata muncii şi repartizarea programului de lucru;
b) condiţiile în care se poate modifica programul de lucru;
c) interdicţia de a efectua ore suplimentare, cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor acestora.
(2) În situaţia în care într-un contract individual de muncă cu timp parţial nu sunt precizate elementele prevăzute la alin. (1), contractul se consideră a fi încheiat pentru normă întreagă.

2. Persoana in cauza nu poate fi pontat 8 ore/zi, avand in vedere ca are dreptul la maxim 4 ore/zi.
Cornel Vasile, Consilier juridic