Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Plata in avans a serviciilor de cablu
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Plata in avans a serviciilor de cablu

Doresc sa stiu daca este corect sa se ceara plata in avans a abonamentului de cablu pentru luna noembrie in luna octombrie.
Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
este un "minisantaj" , ca sa-i zic asa , practicat de unele societati .
nu platiti , ca nu au ce va face in mod legal...daca dupa ce platit , societatea intra in faliment ?!
Uitati-va in contract ce scrie referitor la plata abonamentului. Daca facturarea este prevazut a fi efectuata cu o luna in avans poate fi considerata clauza abuziva insa ramane la aprecierea ANPC, in caz ca va hotarati sa-i reclamati. Legislatia nu le interzice sa emita facturi in avans.

Mai uitati-va si la data scadenta a facturii. Nu conteaza ca e emisa in octombrie, daca data scadenta e la sfarsitul lui noiembrie nu e nimic ilegal.