avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare neplatite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare neplatite

Buna ziua lucrez in sector agricol pt o firma daneza problema mea e ca lucrez 12 14 ore pe zi si sunt platit doar 8 ore!Ce pot face sa mi recuperez diferenta de ore din punct de vedere legal?Mentionez pontajele sunt de 8 ore va rog sa ma ajutati multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Octombrie 2015
dorugeorgescu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:21, 21 Octombrie 2015
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract angajare ana_schipor@ ana_schipor@ Se pune ca lucrez de la 8-17:30 de luni pana sambata inclusiv ca nerespectare a cdului munci tinand cont ca am duminica libera si in contract am 10spor wikend ... (vezi toată discuția)
Abuz firme bunul666 bunul666 VREAU SA DAU IN JUDECATA FIRMA LA CARE LUCREZ CA SOFER PENTRU NEPLATA ORELOR SUPLIMENTARE SI PROGRAM ABUZIV. AS VREA SA STIU DACA AM SANSE DE CASTIG ? (vezi toată discuția)
Ore suplimentare nemraC_ nemraC_ buna ziua! sunt angajata cu contract de munca din august 2009 si tocmai am aflat ca in tot acest timp orele suplimentare prestate nu au fost luate in nici o ... (vezi toată discuția)