avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare

buna ziua!
sunt angajata cu contract de munca din august 2009 si tocmai am aflat ca in tot acest timp orele suplimentare prestate nu au fost luate in nici o evidenta (pontaj, fluturas)... timp de 7 ani de zile, am muncit 48 h/ saptamana...
ce masuri as putea lua in situatia data?

va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:32, 7 Iunie 2016
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract angajare ana_schipor@ ana_schipor@ Se pune ca lucrez de la 8-17:30 de luni pana sambata inclusiv ca nerespectare a cdului munci tinand cont ca am duminica libera si in contract am 10spor wikend ... (vezi toată discuția)
Conflict de munca florianb65 florianb65 Buna ziua As dori sa aflu unde ma pot adresa intrucit eu lucrez 30 de zile pe luna fara libere dar in contractul de muna scie ca am libere. Va ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare neplatite dorugeorgescu dorugeorgescu Buna ziua lucrez in sector agricol pt o firma daneza problema mea e ca lucrez 12 14 ore pe zi si sunt platit doar 8 ore!Ce pot face sa mi recuperez diferenta ... (vezi toată discuția)