Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna seara - pasaport temporar la consulat
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna seara - pasaport temporar la consulat

as vrea sa stiu daca imi expira buletinul intr-o luna... ma pot duce la ambasada sa mi pot face un pasaport pe un an de zile...nu as vrea sa ma duc acum in ro sa mi reinoiesc buletinul. daca este posibile de ce acte as avea nevoie pt facerea pasaportului?

am uitat sa specific eu sunt in franta
Ares-3, moderator
In principiu, pasapoartele temporare se elibereaza daca se face dovada unei urgente datorita careia nu este timp pentru a obtine un pasaport electronic insa nu cred ca vor refuza.
Informati-va direct la ei, oricum pe site scrie ca trebuie sa va programati:

Incepand cu data de 1 septembrie 2015 depunerea actelor pentru pasapoarte se va face pe baza de programare.

[ link extern ]

Daca nu vor sa va faca va puteti intoarce in tara si cu CI expirata, in caz ca veti calatori cu masina. Doar imbarcarea in avion nu e posibila cu actul de identitate expirat, la frontiere nu puteti avea restrictii de trecere din cauza asta.

Daca totusi aveti emotii, exista varianta titlului de calatorie:
[ link extern ]