Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Tatal meu a iesit la pensie in 1980. Anul acesta i-a fost scazuta pensia datorita unei recalculari. Si i se retine din pensie banii. Intrebarea mea este urmatoarea: pensia lui "beneficiaza" de toate modificarile din noile legi? Chiar daca a iesit la pensie acum 35 de ani? I se poate scadea pensia zicand ca a fost gresita la un moment dat in 2012? Dar pana in 2012 cum a fost corecta si de atunci nu a mai fost legala? Deci daca apare un nou mod de calcul al pensiei ise calculeaza iar pensia? Cum mai ramane cu egalitatea stiind ce salarii erau atunci?
Va multumesc anticipat daca ma puteti lamuri
Casa de pensii poate recalcula din oficiu pensiile. Pot sa apara erori si acestea se remediaza pe parcurs.

Sumele incasate necuvenit cu titlu de prestatii de asigurari sociale se recupereaza, pe baza deciziei emise de casa teritoriala/sectoriala de pensii, ce constituie titlu executoriu, cu respectarea termenului general de prescriptie de 3 ani.

Termenul general de prescriptie curge potrivit dreptului comun de la data constatarii prejudiciului creat prin plati necuvenite, respectiv de la data emiterii deciziei emise de casa teritoriala/sectoriala de pensii, ce constituie titlu executoriu.

Debitul reprezentand prejudiciul creat din plati necuvenite se constituie pentru luni intregi, incepand cu luna in care s-a facut constatarea.