Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se calculeaza orele suplimentare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se calculeaza orele suplimentare?

Conform Art. 114 din Codul Muncii orele suplimentare sunt cele care depasesc durata normala de 40 de ore pe saptamana si se platesc cu un spor de minim 75% plus un spor de weekend daca sunt ore in weekend.
In cazul in care un angajat absenteaza nemotivat intr-una din zilele de luni pana vineri, dar vine sambata la lucru, practic orele respective sunt considerate sau nu suplimentare?

Dar in cazul in care angajatul are concediu de odihna sau fara salar in timpul saptamanii si lucreaza sambata, orele sunt suplimentare sau nu?
In cazul in care un angajat absenteaza nemotivat intr-una din zilele de luni pana vineri, dar vine sambata la lucru, practic orele respective sunt considerate sau nu suplimentare?

Nu sunt ore suplimentare , ci ore lucrate in zilele de repaus saptamanal.

Dar in cazul in care angajatul are concediu de odihna sau fara salar in timpul saptamanii si lucreaza sambata, orele sunt suplimentare sau nu?

Nici acestea nu sunt ore suplimentare , ci ore lucrate in zilele de repaus saptamanal.

In cazul in care un salariat lucreaza in zilele de sambata si duminica, atunci beneficiaza cumulativ de :
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, acordat in alte zile ale saptamanii
- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.