avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Informatii repartizare intreg profitul ca dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Informatii repartizare intreg profitul ca dividende

Buna ziua,

Daca o societate a fost pe profit in anul 2014 poate lua si plati dividente in prezent? de exemplu are un profit de 15000 lei (ct 117), ii poate lua pe toti? Ce documente trebuiesc facute si care sunt notele contabile?

Multumesc anticipat!

Cel mai recent răspuns: vdeny , utilizator 18:00, 23 Octombrie 2015
Da. Se intocmeste PV adunare asociati in care se mentioneaza aceasta intentie.Se intocmeste stat de plata cu sumele brute,impozit 16% si sume nete.Se fac inregistrarile :117=457 ;457= 446/5311 in limita a 10000 lei,diferenta prin cont 5121..Pana la data de 25 a lunii urmatoare se depune declaratia 100 impozit divid.persoane fizice si se plateste
impozitul retinut.Pana la sf.lunii febr.2016 se depune declaratia 205,defalcata pe persoane.
Va multumesc mult!!


cu stima...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dividente mihaelahory mihaelahory Buna ziua,va rog ajutati-ma, am un srl si unicul asociat vrea sa-si ia dividente,nu stiu ce trebuie sa fac pt asta? (vezi toată discuția)
Distribuire dividende Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua Daca la luna decembrie distribui intocmesc aga , o parte din profit nererpartizat din cont 117 in dividende 457 pana la 25 ianuarie se depune decl ... (vezi toată discuția)
Calcul dividende Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuneti-mi va rog daca sunt corecte inregistrarile pentru distribuire dividende. Am 100000 dividende brute. Actionarii ai 60 si 40% ... (vezi toată discuția)