Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Informatii repartizare intreg profitul ca dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Informatii repartizare intreg profitul ca dividende

Buna ziua,

Daca o societate a fost pe profit in anul 2014 poate lua si plati dividente in prezent? de exemplu are un profit de 15000 lei (ct 117), ii poate lua pe toti? Ce documente trebuiesc facute si care sunt notele contabile?

Multumesc anticipat!

Da. Se intocmeste PV adunare asociati in care se mentioneaza aceasta intentie.Se intocmeste stat de plata cu sumele brute,impozit 16% si sume nete.Se fac inregistrarile :117=457 ;457= 446/5311 in limita a 10000 lei,diferenta prin cont 5121..Pana la data de 25 a lunii urmatoare se depune declaratia 100 impozit divid.persoane fizice si se plateste
impozitul retinut.Pana la sf.lunii febr.2016 se depune declaratia 205,defalcata pe persoane.
Va multumesc mult!!

cu stima...