Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Retinere garantie participare la licitatie
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Retinere garantie participare la licitatie

Am participat la o licitatie deschisa si am constituit garantia de participare la licitatie.
Am contestat ulterior la CNSC raportul comisiei de evaluare a ofertelor,contestatia fiindu-mi respinsa ca tardiva.
Este indreptatita autoritatea contractanta in acest caz sa-mi retina garantia de participare conf.art.278*1 desi contestatia nu a fost respinsa ca nefondata,nu a fost judecata pe fond ci cum spuneam respinsa ca tardiva?
Va multumesc!
Buna seara,
Pe site-ul ANAP (ANRMAP) la "Documente utile" - "Notificari" se regaseste o notificare privind garantia de buna conduita care spune:

"În data de 19.03.2015 a fost publicată în Monitorul Oficial nr. 188 Decizia Curții Constituționale nr. 5/15.01.2015 vizavi de excepţia de neconstituționalitate a dispozițiilor art. 2711 și art. 2712 ale O.U.G. nr. 34/2006, introduse prin O.U.G. nr. 51/2014, prin care s-a legiferat ,,garanția de bună conduită
(.........)
"Astfel, subliniem că operatorul economic care dorește să conteste o procedură trebuie să constituie garanția de bună conduită potrivit art. 2711 din O.U.G. nr. 34/2006 dar, în cazul în care, ulterior, contestația acestuia este respinsă, autoritatea contractantă nu poate reține garanția de bună conduită, care se stabilește prin raportare la valoarea estimată a contractului ce urmează a fi atribuit, potrivit alin. (4) al articolului de lege menționat anterior în paragraf."
Pai tocmai asta e nedumerirea mea.

AC nu poate retine garantia, respectiv virarea ei in conturilor proprii.
Dar nici nu scrie ca are dreptul sa o restituie.

Nu va intreba Curtea de conturi in temeiul a ce a dat banii inapoi ???
vlad nicolae, moderator
O notificare menita sa rezolve problema pe jumatate. Nu stiu cum poate AC sa aplice aceste prevederi. :hammer: