Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Declaratie de disponibilitate
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Declaratie de disponibilitate

Buna seara,

Am participat la o licitatie in sensul in care am dat o declaratie de diponibilitate unei firme. Aceasta a castigat respectiva licitatie si nu ma informat. Am aflat de pe site-ul de achizitii publice.
1)Ce pot face ca sa determin respectiva firma sa-mi propuna un contract de munca nu doar sa se foloseasca de experienta mea ca sa castige licitatia?
2) In cazul in care anunt autoritatea contractanta poate obliga respectiva firma sa colaboreze cu mine?
Daca ati fost propus ca expert pentru contractul respectiv, conform unor cerinte din documentatia de atribuire, conform clauzelor contractuale autoritatea contractanta poate penaliza contractantul pentru schimbarea dvs., dar din pacate nu il poate obliga sa va si angajeze.

Din pacate, singura solutie este sa ii dati in judecata si sa le cereti daune, desi nu stiu cat o declaratie de disponibilitate data de dvs. are efect angajant si pentru firma respectiva, daca nu exista si alte acte incheiate intre dvs si ei.

De ce nu contactati intai firma pentru a cere explicatii ?
Poate ca deocamdata este vorba doar de o lipsa de comunicare si esxista cauze obiective, de ex. nu a fost nevoie inca de mobilizarea dvs.