Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recunoasterea si obtinerea Titlului de Mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recunoasterea si obtinerea Titlului de Mostenitor

Tatal meu a decedat in anul 1975 , iar mama lui a decedat in 1979 . Anul acesta am aflat ca bunica noastra detinea 1,19 ha teren arabil , mai pot obtine acest teren si ce trebuie sa fac pentru acesta , mentionand ca tatal meu era singurul copil a bunici. Va multumesc pentru ajutor
Mihai_Popescu, utilizator
Dacă este vorba despre un teren confiscat în regimul comunist (şi presupun că despre aşa ceva este vorba), termenul de depunere a cererilor pentru reconstituirea dreptului de proprietate a expirat de mult
Sunt totusi nelamurit ... in primaria comunei respective , am fost informat ca pot totusi recupera acest teren , ramanand sa dau in judecata primaria ... nu cred ca drepturile mele de mostenitor pot fi nerecunoscute ... Va multumesc pentru raspuns ...
Aici nu este vorba despre recunoaşterea sau nerecunoaşterea drepturilor de moştenitor, ci despre cum funcţionează reglementările legale în aceste situaţii legate strict de retrocedări. Mai precis: cine a depus cerere a primit terenul înapoi, cine nu a depus nu a primit. Există fraţi ai căror părinţi aveau teren, însă doar o parte dintre ei au depus la primărie cerere de reconstituire a dreptului d eproprietate. Aşa că doar ei au fost puşi în drepturi, beneficiind şi de cota care revenea fraţilor care nu au depus cerere. Aceste moşteniri de terenuri confiscate în perioada comunistă au un regim special, nu se moştenesc pe calea obişnuită, a succesiunii. Aici funcţionează legile speciale, Legea 18/1991, Legea 169/1997 şi Legea 1/2000. Repet, însă, ceea ce vă spun eu este valabil doar dacă terenul este unul care a fost confiscat în perioada comunistă.
Multumesc pentru ajutorul dat ...