avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 316 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate iesirea la pensie
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

iesirea la pensie

Sant nascut in 1953 am un stagiu de cotizare de 30 de ani din care 10 ani in sistemul militar de pensii si 20 de ani in sistemul public de pensii .Am fost trecut in rezerva in anul 1983 avand doar 10 ani vechime in MApN. Sant si beneficiarul L341/2004 (a revolutionarilor)Conform art 19 din noua lege a pensiilor militare 223/2015 ,incepand cu 01 01 2016 am dreptul sa solicit pensie militara de la casa de pensii sectoriala a M.Ap.N.?Dar daca mi-am deschis drepturile de pensie prima data in sectorul public de pensii (atunci nu exista L 223/2015 care acorda pensie militara si pentru 10 ani stagiu de cotezare) pot sa renut a mai primi pensie din sectorul public de pensii si sa solicit pensie pentru tot stagiul de la M.Ap. N ?Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Recalculare si adaugare stagii de cotizare dupa pensionare poenaru12 poenaru12 Buna ziua, ma numesc Poenaru Costica si as dori raspuns la problema mea: (adresa de E-mail :costicapoenaru@gmail.com.) -Sunt pensionar militar trecut in ... (vezi toată discuția)
Bună ziua.născut la data de 08 08 1067 vă aduc la cunoștință ... parol parol Bună ziua.Născut la data de 08 08 1067 vă aduc la cunoștință următoarele: În perioada 01 august 1991 - 08 august 2007 am lucrat în unități din ... (vezi toată discuția)
Pensie de serviciu anticipata partiala m.ap.n. hp777 hp777 Buna ziua. A. Doresc sa stiu daca o persoana cu urmatoarele stagii de vechime,atat in cadrul MApN cat si ca angajat in munca cu contract individual de munca, ... (vezi toată discuția)