Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... contestare amenda
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

contestare amenda

Buna ziua! un proces verbal este valalabil daca a fost incheiat fara ca eu sa fiu de fata( ma jucam cu catelul in spatele blocului, au venit 2 politisti au zis ca am o reclamatie, au zis ca nu am bodnita, da asa scrie, la caine au intrebat daca vreau avertisment sau amenda? si au plecat, primesc dupa 0 saptamana amenda in posta cu proces verbal.Ei au scris procesul verbal fara ca eu sa il vad, deci nu aveam cu sa refuz sa il semnez.asa scrie ca nu-s de fata si ca refuz sa il semnez ei nu sunt obligati contravenientul fiind de fata sa scrie procesul verbal in fata ta? sa ti-l arate si apoi tu daca vrei refuzi sa semnezi??
PV este valabil chiar daca nu ati fost de fata la consemnare si chiar daca nu este semnat de catre contravenient
Daca aveti probe temeinice,aveti dreptul sa contestati PV in termen de 15 zile de la comunicare,la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia