avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Majorarea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Majorarea pensiei

Buna ziua,
Daca un salariat isi depune cererea (dosarul complet) de iesire la pensie pentru limita de varsta in cursul lunii decembrie 2015 si decizia de pensionare se emite in primele luni ale anului 2016 pensia rezultata se majoreaza cu 5% asa cum se spune ca se vor majora toate pensiile din ianuarie 2016?
Este cuantumul pensiei diferit daca se depune dosarul in luna Decembrie 2015 fata de ianuarie 2016, exceptand faptul ca mai este o luna lucrata cu punctajul respectiv?
Va multumrsc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:48, 26 Octombrie 2015
Daca indeplineste conditiile pentru limita de varsta in decembrie 2015,cuantumul pensiei pe 2016 va creste(5%,sau cat o fi 4,31%) prin cresterea valorii puncului de pensie.
Diferenta intre lunile decembrie 2015 si ianuarie 2016 pentru deschiderea dreptului la pensie,poate fi de 1 leu(in plus pe luna) pentru un salariu minim pe economie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare ancfd ancfd Va rog sa ma sfatuiti cand ar fi mai potrivit sa fie depus dosarul de pensionare la limita de varsta ( se indeplinesc conditiile) ,avand in vedere ... (vezi toată discuția)
Va rog sa imi spuneti daca punctajul a fost calculat corect Yna60 Yna60 Sunt nascuta la 22 05 1955.Am lucrat 27ani,2 luni si 25 zile in conditii normale de lucru, au urmat 10 ani 2 luni si 11 zile pensie de boala, grad 2.Am un ... (vezi toată discuția)
Este constitutionala legea 216/17.11.2016 inca nepublicata in mo? ion + ion + L E G E pentru completarea articolului 65 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice Parlamentul României adoptă prezenta ... (vezi toată discuția)