Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Majorarea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Majorarea pensiei

Buna ziua,
Daca un salariat isi depune cererea (dosarul complet) de iesire la pensie pentru limita de varsta in cursul lunii decembrie 2015 si decizia de pensionare se emite in primele luni ale anului 2016 pensia rezultata se majoreaza cu 5% asa cum se spune ca se vor majora toate pensiile din ianuarie 2016?
Este cuantumul pensiei diferit daca se depune dosarul in luna Decembrie 2015 fata de ianuarie 2016, exceptand faptul ca mai este o luna lucrata cu punctajul respectiv?
Va multumrsc.
Daca indeplineste conditiile pentru limita de varsta in decembrie 2015,cuantumul pensiei pe 2016 va creste(5%,sau cat o fi 4,31%) prin cresterea valorii puncului de pensie.
Diferenta intre lunile decembrie 2015 si ianuarie 2016 pentru deschiderea dreptului la pensie,poate fi de 1 leu(in plus pe luna) pentru un salariu minim pe economie.