Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Incepand cu ce data poate depune dosarul pentru pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Incepand cu ce data poate depune dosarul pentru pensie (la limita de varsta) o femeie nascuta la 1 octombrie 1955 ce are 27 de ani cotizati ?

Buna ziua.

Va rog lamuriti-ma si pe mine, incepand cu ce data poate depune dosarul pentru pensie (la limita de varsta) o femeie nascuta la 1 octombrie 1955 ce are 27 de ani cotizati ?

Am incercat sa calculez folosind programele puse la dispozitie pe internet si rezulta ca incepand cu luna octombrie a acestui an se poate depune dosarul pentru pensionare la limita de varsta.

Insa ce de la Casa de pensii spun ca trebuie sa astepte inca cateva luni si sa vina anul viitor.

Trebuie asteptat inca cateva luni dupa ce sunt indeplinite conditiile legale ? Ca nu inteleg...

Rog lamuriri.

Multumesc.
LuchianSeb, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Da am gasit in lege o anexa si ar rezulta ca varsta standard de pensionare la femeile nascute in anul 1955 este de 60 de ani si 3 luni.
deci asta era problema.
1. Daca este nascuta in octombrie 1955 atunci varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 3 luni adica in ianurie 2016 poate solicita pensie pentru limita de varsta.

2. - Ce v-am spus mai sus este prevazut in Anexa 5 la Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.
- Tot acolo v-ati uitat si dvs. dar nu ati retinut ca varsta standard de pensionare este de 60 de ai si 3 luni si o indeplineste in ianuarie 2016, nu in octombrie 2015 cand are abia 60 de ani.
Va multumesc pentru lamuriri. :)