avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce contributii datoreaza angajatorii pentru zilieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce contributii datoreaza angajatorii pentru zilieri

angajatorii platesc contributii sociale pentru remuneratiile zilierilor?
Cel mai recent răspuns: Florin Cioca , Consilier juridic 10:50, 27 Octombrie 2015
Pentru veniturile realizate din activitatea prestată de zilieri nu se datorează contribuţiile sociale obligatorii nici de către zilier, nici de către beneficiar.(art. 8 alin.2 din Legea nr.52/2011)
Ultima modificare: Luni, 26 Octombrie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua,
Se datoreaza un impozit pe venit de 16%, calculat la remuneratia bruta, retinut si platit de beneficiar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 200 marryradu marryradu Am o asociatie de proprietari si pt femeia de servici care e ziliera depun declaratia 100 si pentru mine administrator decl 112. In februarie pentru ea am ... (vezi toată discuția)
Angajare zilieri zahariuc_florentina zahariuc_florentina Conditiile de angajare si modul de plata pentru persoanele juridice (vezi toată discuția)
Contributii salariale zilieri in 2018 Apostol Pacuta Apostol Pacuta Care sunt retinerile salariale pentru zilieri in 2018? Mai exact as dori sa stiu daca inafara de 10% -CASS si 10% impozitul pe venitul salarial, se retine si ... (vezi toată discuția)