Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce contributii datoreaza angajatorii pentru zilieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce contributii datoreaza angajatorii pentru zilieri

angajatorii platesc contributii sociale pentru remuneratiile zilierilor?
Pentru veniturile realizate din activitatea prestată de zilieri nu se datorează contribuţiile sociale obligatorii nici de către zilier, nici de către beneficiar.(art. 8 alin.2 din Legea nr.52/2011)
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua,
Se datoreaza un impozit pe venit de 16%, calculat la remuneratia bruta, retinut si platit de beneficiar.