Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Certificat Nastere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Certificat Nastere

Cum se procedeaza in caz de concubinaj si la un test adn care infirma paternitatea, scoaterea acestuia de pe certificatul de nastere al minorului in varsta de 2 ani?
Si daca este usor si se poate evita instanta.
Numai in instanta. Actiunea e de contestare a recunoasterii paternitatii, intemeiata pe articolul citat din codul civil. Il chemati in judecata pe copil prin reprezentant legal, mama sa.
Art. 420
Contestarea recunoaşterii de filiaţie
(1) Recunoaşterea care nu corespunde adevărului poate fi contestată oricând şi de orice persoană interesată.
(2) Dacă recunoaşterea este contestată de celălalt părinte, de copilul recunoscut sau de descendenţii acestuia, dovada filiaţiei este în sarcina autorului recunoaşterii sau a moştenitorilor săi.

Detalii: [ link extern ]