avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... faliment firmã calculatoare
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

faliment firmã calculatoare

O firmă de calculatoare a fost declarată în faliment într-un oraş de provincie printr-un articol din presa locală.Deci asta a fost părerea ziariştilor.Totuşi ea are site-ul activ şi declară existenţa unor filiale în toată ţara.O persoană dintr-un oraş unde nu mai are filiala firma respectivă are problemă cu un calculator.A fost refuzat de protecţia consumatorilor pe motiv de faliment al firmei .Cum se declară falimentul? De unde se iau informaţiile că ar fi falimentară? Cum poate fi ajutat respectiva persoană?
Cel mai recent răspuns: ContSters71901 , utilizator 21:37, 6 August 2009
De la Registrul Comertului, si din Buletinul Oficial al Insolventei.
Pentru a verifica daca o firma se afla in stare de faliment verificati la Oficiul Registrului Comertului.
De asemenea si la urmatorul link [ link extern ] /
Deci daca firma a dat faliment, clientul ramane cu paguba? Nu preia nimeni garantiile?
Am verificat la regsitru insolventei...nu am primit date...la registrul comertului primesti info numai contra cost...asta e...era vorba de ULTRA PRO COMPUTERS care nu mai poate asigura garanţie la unele produse din Focşani comercializate de către magazinul din zonă...dacă aveţi date cu privire la respectiva firmă e bine să ne îmi spuneţi pentru a putea informa exact consumatoril respectiv.Vă mulţumesc
La RECOM poti verifica gratuit, ai optiunea in stanga sus, introduci nume de utilizator si parola: guest.

Nr. inregistrari 2 Pag.:1 / 1 Home
Nr.crt. Firma Nr. inregistrare RC
Cod Fiscal Stare firma Data ultimei inregistrari la RC
1. ULTRA PRO COMPUTERS SRL
Judet :Municipiul Bucureşti, Localitate :BUCUREªTI SECTORUL 6 J40/23853/2007
22952134
- intrerupere temporara de activitate
- certificat de inmatriculare preschimbat 29.06.2009
2. ULTRA PRO COMPUTERS SRL
Judet :Municipiul Bucureşti, Localitate :BUCUREªTI SECTORUL 1 J40/4752/1999
11778971
- radiata : fuziune prin absorbtie
- certificat de inmatriculare preschimbat 28.12.2005

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bilant anual nedepus la registrul comertului pe anul 2002 corinacarstoiu corinacarstoiu Ce inseamna "Bilant anual nedepus la Registrul Comertului pe anul 2002"? Ce inseamna "certificat de inmatriculare preschimbat" si "data ultimei inregistrari ... (vezi toată discuția)
Plata impozit minim !! vedea vedea Buna ziua ! Va rog sa-mi spune-ti si mie daca se mai plateste impozit minim la o firma de la care am obtinut urmatoarele informatii de la Reg Com Stare ... (vezi toată discuția)
Cum scap de un srl ? razvan911 razvan911 Buna ziua, Am infiintat un SRL in 2004 la care sunt unic asociat si administrator. Firma a functionat pana la 1 ianuarie 2005 cand am hotarat sa nu mai ... (vezi toată discuția)