Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... faliment firmã calculatoare
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

faliment firmã calculatoare

O firmă de calculatoare a fost declarată în faliment într-un oraş de provincie printr-un articol din presa locală.Deci asta a fost părerea ziariştilor.Totuşi ea are site-ul activ şi declară existenţa unor filiale în toată ţara.O persoană dintr-un oraş unde nu mai are filiala firma respectivă are problemă cu un calculator.A fost refuzat de protecţia consumatorilor pe motiv de faliment al firmei .Cum se declară falimentul? De unde se iau informaţiile că ar fi falimentară? Cum poate fi ajutat respectiva persoană?
De la Registrul Comertului, si din Buletinul Oficial al Insolventei.
Pentru a verifica daca o firma se afla in stare de faliment verificati la Oficiul Registrului Comertului.
De asemenea si la urmatorul link [ link extern ] /
Deci daca firma a dat faliment, clientul ramane cu paguba? Nu preia nimeni garantiile?
Am verificat la regsitru insolventei...nu am primit date...la registrul comertului primesti info numai contra cost...asta e...era vorba de ULTRA PRO COMPUTERS care nu mai poate asigura garanţie la unele produse din Focşani comercializate de către magazinul din zonă...dacă aveţi date cu privire la respectiva firmă e bine să ne îmi spuneţi pentru a putea informa exact consumatoril respectiv.Vă mulţumesc
La RECOM poti verifica gratuit, ai optiunea in stanga sus, introduci nume de utilizator si parola: guest.

Nr. inregistrari 2 Pag.:1 / 1 Home
Nr.crt. Firma Nr. inregistrare RC
Cod Fiscal Stare firma Data ultimei inregistrari la RC
1. ULTRA PRO COMPUTERS SRL
Judet :Municipiul Bucureşti, Localitate :BUCUREªTI SECTORUL 6 J40/23853/2007
- intrerupere temporara de activitate
- certificat de inmatriculare preschimbat 29.06.2009
2. ULTRA PRO COMPUTERS SRL
Judet :Municipiul Bucureşti, Localitate :BUCUREªTI SECTORUL 1 J40/4752/1999
- radiata : fuziune prin absorbtie
- certificat de inmatriculare preschimbat 28.12.2005