Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Bilant anual nedepus la Registrul Comertului pe anul ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Bilant anual nedepus la Registrul Comertului pe anul 2002

Ce inseamna "Bilant anual nedepus la Registrul Comertului pe anul 2002"?
Ce inseamna "certificat de inmatriculare preschimbat" si "data ultimei inregistrari la RC xx.xx.2005"?
Am luat de pe site-ul REGISTRULUI COMERTULUI aceste date (sunt ale firmei la care am lucrat). Imi explicati si mie va rog ce inseamna cele 3 lucruri despre care am intrebat?
Il afecteaza pe administratorul firmei faptul ca nu a depus bilantul pe 2002? Il mai poate depune acum, dupa n ani?
Multumesc!
corinacarstoiu, utilizator
1. Da, bilantul pe 2002 poate fi depus si in 2006. Sanctiunea nedepunerii acestuia este ca firma respectiva poate fi radiata din Registrul Comertului (in cazul in care exista o persoana interesata de acest lucru) insa Registrul Comertului nu a trecut inca la radieri pt acest motiv.
2. Certificat preschimbat inseamna ca firma este o.k. din acest punct de vedere (adica si-a preschimbat vechiul certificat de inmatriculare si pe cel fiscal, obtinandu-l pe cel nou).