Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitie de la persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitie de la persoana fizica

Un Srl doreste sa achizitioneze sticle de vin linistit imbuteliat de la un colectionar (persoana fizica) care nu are nici un fel de autorizare care mai apoi vor fi puse spre vanzare. Nu este producator ci doar un colectionar de vinuri. In ce mod sc poate achizitiona bunuri de la acesta si ce implicatii fiscale intervin atat la cumparator (sc) cat si la vanzator (pers. fizica)? Trebuie sc sa retina vreun impozit? Plateste pers. fizica impozit? Ce contributii mai are de achitat pers. fizica (vanzator)?
Darina_A, utilizator
Buna ziua. Ati gasit solutia la intrebarea de mai sus ? Va multumesc anticipat !