Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua. Este vorba despre o casa cu teren (2100m2)intr-o comuna din Tulcea.In 2000 mama mea a decedat iar in 2006 am facut succesiunea ....tatal meu si fratele mi-a vandut in acelas timp actele lor de mostenitor,in 2015 am cumparat si actul de mostenitor de la una din surori,a mai ramas o sora care nu vrea sub nici o forma sa-mi vanda actul ei de mostenitor.( la ora actuala sunt proprietar pe cota de 29/32,sora mea detine 3/32).Intrebarea mea este:cum pot intra in posesia partii detinute de sora mea pentru a deveni proprietar deplin....Mentionez ca eu nu pot construi nimic in acea curte fara acordu surorii mele,acord pe care nu vrea sa mi-l dea ? Exista vreo cale de atac in instanta pentru ca eu sa intru in posesia actului ei de mostenitor contra unei sume de bani,suma pe care sa o stabileasca instanta?
Puteti formula actiune in instanta ptr.iesire din indiviziune si plata sulta catre sora dvs
Cum se calculeaza sulta ? sa stiu la ce suma (aproximativa sa ma astept)
teo13121, utilizator