avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua. Este vorba despre o casa cu teren (2100m2)intr-o comuna din Tulcea.In 2000 mama mea a decedat iar in 2006 am facut succesiunea ....tatal meu si fratele mi-a vandut in acelas timp actele lor de mostenitor,in 2015 am cumparat si actul de mostenitor de la una din surori,a mai ramas o sora care nu vrea sub nici o forma sa-mi vanda actul ei de mostenitor.( la ora actuala sunt proprietar pe cota de 29/32,sora mea detine 3/32).Intrebarea mea este:cum pot intra in posesia partii detinute de sora mea pentru a deveni proprietar deplin....Mentionez ca eu nu pot construi nimic in acea curte fara acordu surorii mele,acord pe care nu vrea sa mi-l dea ? Exista vreo cale de atac in instanta pentru ca eu sa intru in posesia actului ei de mostenitor contra unei sume de bani,suma pe care sa o stabileasca instanta?
Cel mai recent răspuns: teo13121 , utilizator 12:28, 28 Octombrie 2015
Puteti formula actiune in instanta ptr.iesire din indiviziune si plata sulta catre sora dvs
Cum se calculeaza sulta ? sa stiu la ce suma (aproximativa sa ma astept)
Ultima modificare: Miercuri, 28 Octombrie 2015
teo13121, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Detin in proprietate 1/4 din casa parinteacsa in urma succesiuni ... dorina49 dorina49 Detin in proprietate 1/4 din casa parinteacsa in urma succesiuni dupa tata facuta in 1984. O sora detine 3.4 din casa (1/4 din 1984 si 2/4 din 1987). Eu am ... (vezi toată discuția)
Mostenire, cedare cote Cristina041980@yahoo.com Cristina041980@yahoo.com Locuiesc cu parinti in aceasi casa ,tata a decedat ,dupa succesiune mama a primit 1/2 si eu si sora restul .Cu sora am stabilit o suma pentru a o despagubi .Ce ... (vezi toată discuția)
Sucesiune tomasso tomasso Am primit hotararea Judecatoriei in urma sucesiunii , conform careia mie si surorii mele ne-a fost atribuit un teren extravilan cu suprafata de 2100mp intr-o ... (vezi toată discuția)