Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere penala tergiversata si ulterior clasata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere penala tergiversata si ulterior clasata

Buna ziua,
Anul trecut am depus la parchet o plangere penala, care a repartizat-o spre rezolvare organului de urmarire penala. Acesta m-a chemat anul trecut prin noiembrie pt declaratii dupa care nu a mai facut nimic. La insistentele mele telefonice ca vreau sa vad dosarul m-a tot amanat, ba ca este foarte ocupat, ba ca trece pe la mine si mi-l prezinta, ca ulterior sa nu-mi mai raspunda nici la telefon.Vazand acest lucru precum si faptul ca tergiverseaza nespus de mult intr-o cauza ,pe care eu o consider simpla( s-ar putea sa gresesc dar nu cred) am facut o sesizare la Inspectoratul Judetean de Politie, care mi-a comunicat faptul ca a trimis sesizarea mea la Parchet.Ulterior am fost chemat, mi s-a prezentat dosarul, s-au administrat probe care eraunecesare, mi s-au emis copii dupa anumite documente, la cerere, din documente fapta pentru care facusem plangerea penala era si este mai mult decat concludenta, urmand sa inainteze dosarul la parchet. L-am contactat telefonic si mi-a transmis ca dosarul a fost inaintat la parchet cu solutia de clasare, nu pentru prescriptie, mi-a spus ca nu-si mai aminteste motivul, dar o sa-l aflu cand voi primi ordonanta de la parchet.
Am facut o cerere scrisa pt. studierea dosarului la parchet.
Intrebare:
1). In functie de rezultatul studierii documentelor existente( poate nu a mai introdus toate documentele pe care mi le-a prezentat mie), consider ca aceasta solutie de clasare este ca o razbunare pt. plangerea pe care i-am facut-o, pot solicitaschimbarea organului de cercetare penala si reluarea cercetarilor?
2). Ce pot face in aceasta situatie?
Cu stima,
Depuneti plangere in 20 de zile de la comunicare la procurorul ierarhic superior.
Buna seara,
Multumesc pt. raspuns, dar impotriva ofiterului care a efectuat primele cercetari si care consider ca a dat solutia de clasare ca o razbunare pt plangerea facuta impotriva lui nu pot actiona in nici-un fel? Nu pot solicita schimbarea organului de cercetare si reluarea cercetarilor?
Multumeasc mult,
Organul doar propune, procurorul dispune, atacați soluția procurorului asa cum v-am spus.
Buna dimineata,
Inca o data multumesc pentru raspuns.
Cu respect,