Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

buna ziua
va rog sa ma ajutati si pe mine ,sa-mi raspundeti la intrebare...
mama mea a decedat in februarie 2009.
din august 2006,a intocmit la notar un testament,in care lasa mostenire toate bunurile ei
celor 3 nepoti(2 nepoti de la fiica si 1 nepot de la fiu)
fratele meu nu este de acord cu acest testament si zice ca o sa deschida o actiune judecatoreasca
deoarece traiesc copii el si eu-fiica
spuneti-mi poate fi atacat testamentul si care sunt sansele lui de izbanda?
Poate sa atace testamentul si va castiga deoarece si el si dvs sunteti mostenitori rezervatari si aveti dreptul la rezerva succesorala!B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat
da, puteti ataca testamentul dvs si fratele dvs., printr-o actiune in reductiune a liberalitatilor excesive.
altfel spus, in cazul in care defunctul a facut liberalitati ( in speta , testament ) daca aceste liberalitati aduc atingere drepturilor mostenitorilor rezervatari , acestia au dreptul sa invoce reductiunea in limitele cotitatii disponibile .

si asta deoarece, mostenitorii rezervatari ( in speta dvs si fratele dvs ) nu pot fi inlaturati de la mostenire .

deci puteti ataca testamentul in instanta si mai mult chiar , sansele sunt de partea dvs !!
Are.
Avand 2 copii, mama dvs putea sa lase testament numai pentru 1/3 din avere. 2/3 resprezinta rezerva copiilor ei. (dvs. si fratele).
Daca il bate gandul de a solicta reductiunea testamentului eu yic ca ati face bine sa dati si dvs. o declaratie de aceptare a succesiunii mamei. V-au mai ramas ...putine zile. Termenul e de 6 luni de la data decesului mamei.
Atacandu-l este posibil sa castige, dar solicitati totusi opinia unui avocat care a mai avut asemenea litigii.
Ce opinie sa mai solicite?

I-au raspuns doi avocati si un expert care face si el cat un jurist :)