avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

buna ziua
va rog sa ma ajutati si pe mine ,sa-mi raspundeti la intrebare...
mama mea a decedat in februarie 2009.
din august 2006,a intocmit la notar un testament,in care lasa mostenire toate bunurile ei
celor 3 nepoti(2 nepoti de la fiica si 1 nepot de la fiu)
fratele meu nu este de acord cu acest testament si zice ca o sa deschida o actiune judecatoreasca
deoarece traiesc copii el si eu-fiica
spuneti-mi poate fi atacat testamentul si care sunt sansele lui de izbanda?
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 16:16, 20 Iulie 2009
Poate sa atace testamentul si va castiga deoarece si el si dvs sunteti mostenitori rezervatari si aveti dreptul la rezerva succesorala!B-)
Ultima modificare: Luni, 20 Iulie 2009
MIHAI GRIGORE, Avocat
da, puteti ataca testamentul dvs si fratele dvs., printr-o actiune in reductiune a liberalitatilor excesive.
altfel spus, in cazul in care defunctul a facut liberalitati ( in speta , testament ) daca aceste liberalitati aduc atingere drepturilor mostenitorilor rezervatari , acestia au dreptul sa invoce reductiunea in limitele cotitatii disponibile .

si asta deoarece, mostenitorii rezervatari ( in speta dvs si fratele dvs ) nu pot fi inlaturati de la mostenire .

deci puteti ataca testamentul in instanta si mai mult chiar , sansele sunt de partea dvs !!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Are.
Avand 2 copii, mama dvs putea sa lase testament numai pentru 1/3 din avere. 2/3 resprezinta rezerva copiilor ei. (dvs. si fratele).
Daca il bate gandul de a solicta reductiunea testamentului eu yic ca ati face bine sa dati si dvs. o declaratie de aceptare a succesiunii mamei. V-au mai ramas ...putine zile. Termenul e de 6 luni de la data decesului mamei.
Atacandu-l este posibil sa castige, dar solicitati totusi opinia unui avocat care a mai avut asemenea litigii.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce opinie sa mai solicite?

I-au raspuns doi avocati si un expert care face si el cat un jurist :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme din cauza bunicii mele: a făcut un testament în favoarea nepoților de frate, nu a mea. pot ataca testamentul? LISONELTA300 LISONELTA300 Mama mea a decedat in 2004, iar bunica mea ( mama mamei mele) a decedat in 2006, Am vrut sa fac succesiunea dupa bunica mea dar am patit ceva foarte urat. ... (vezi toată discuția)
Testamente-succesiuni Butuc Ioan Butuc Ioan Tatal meu(decedat) mi-a lasat un testament olograf prin care-mi lasa toate bunurile imobile(teren arabil). De asemenea mama(decedata acum 4 luni) mi-a facut un ... (vezi toată discuția)
Mostenire pentru doar unul dintre succesibili cezarpoenaru cezarpoenaru am o intrebare si as dori cateva lamuriri.bunica mea este in viata si ar dori sa lase mamei mele mostenire,casa pamintul etc.MENTIONEZ ca mama mea a avut o ... (vezi toată discuția)