Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neplata pensiei alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neplata pensiei alimentara

Pentru neplata pensiei alimentare am aflat ca trebuie sa fac plangere penala fostului sot. Nu se poate executa deoarece el este plecat din tara. Nu stiu cum sa fac o plangere de genul asta si nici nu stiu unde sa o depun. Ma ajuta cineva ?
Înainte de a face plângere penală, aflaţi exact adresa de reşedinţă a soţului şi, dacă ştiţi, locul său de muncă.
În posesia acestor date, apelaţi la Ministerul Justiţiei, acolo există un departament de relaţii cu alte state , le transmiteţi lor documentele cerute şi astfel, pensia alimentară a copilului va intra în contul dvs.
Puteţi cere în instanţă şi mărirea pensiei alimentare, dar tot doar atunci dacă dânsul lucrează legal acolo.
Plângerea pentru neplata pensiei alimentare se depune la Poliţia din localitatea de domiciliu a domnului.