avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nulitatea incheierii?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nulitatea incheierii?

Instanta mi-a pus in vedere prin incheiere sa achit taxa de timbru.
Insa actiunea e scutita fiind litigiu de munca.
Acum insa nu mai sunt in termen sa solicit reexaminarea taxei de timbru.
Pot sa invoc nulitatea incheierii, art. 174 alin. 2, deoarece incalca prevederea ca litigiile de munca sunt scutite de taxa de timbru? In felul asta sa solicit sa paseasca la cercetarea fondului, ignorand taxa de timbru??
Cel mai recent răspuns: aidu , utilizator 09:54, 3 Noiembrie 2015
In acest moment, nu. Insa puteti eventual sa o atacati odata cu fondul, dupa solutionarea procesului pe fond.
Ultima modificare: Joi, 29 Octombrie 2015
Iulia Blaja, Avocat
Hotararea ce urmeaza a fi pronuntata in cauza de fata este definitiva!!
~ Conținut șters la cerere ~
Nu trebuia sa timbrez, deoarece e scutita de taxa de timbru!!
App, e cerere de stramutare, deci nu mi-a fost pus in vedere sa timbrez, ci pur si simplu m-a intrebat instanta la primul termen daca am timbrat.
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Anulare apel netimbrat ContSters416386 ContSters416386 Am facut apel dupa ce reclamantul a castigat la fond rezolutiunea contractului de intretinere care a beneficiat de scutire taxa timbru .Dupa depunere apel am ... (vezi toată discuția)
Cerere de chemare în judecatã anulatã ca netimbratã. cãi de urmat nyusziful nyusziful Buna ziua, Este corecta aceasta solutie? Am inaintat cerere in contencios administrativ impotriva Primariei, prin care am solicitat suspendarea unei ... (vezi toată discuția)
Cerere de reexaminare la incheierea privind solutionarea cererii de ajutor public judiciar? nicusorilinca nicusorilinca Buna ziua, speta pe care vreau sa v-o supun atentiei este urmatoarea: in 15 02.2013 am formulat o cerere de chemare in judecata, avand obiect obligatia de a ... (vezi toată discuția)