Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valoare taxa succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valoare taxa succesiune

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati.
Mama mea a decedat in urma cu cateva luni. Era actionar la fondul proprietatea cu un numar de actiuni. Nu a ridicat dividendele pe anul trecut de la BRD (sau resttuiri de fond, nu stiu ce reprezinta). Urmeaza sa deschidem succesiunea si avem urmatoarele nelamuriri:
1. Cum introducem aceste actiuni si la ce valoare? Dar dividendele?
2. Era membru al unei obsti (terenuri forestiere) cu o anumita suprafata. Aceasta intra la succesiune? Cum?
3. Ce documente trebuie sa prezint notarului?
Va multumesc mult!
dlcodrut, utilizator
mergeti la notar cu documentele pe care le detineti, explicatii fiecare nelamurire pe care o aveti si sunt anumite documente pe care le va procura notarul, ca si taxe acestea sunt diferite de la un notat la altul, nu e o taxa fixa/unica, dar vi se poate face un calcul estimativ sa vedeti daca si cum veti proceda.