avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cu antecedente sau fara antecedente ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cu antecedente sau fara antecedente ?

Am avut o condamnare la inchisoare de 4 luni , cu suspendare si o perioada de proba de 2 ani si 4 luni.
In aprilie 2013 mi-am scos cazierul curat.
Pe 22.10.2015 am fost depistat cu o alcoolemie de 0,83 la volan. Din ce am aflat e foarte posibil sa fiu judecat.
Intrebarea mea este : se va considera ca am atecedente penale sau nu ?

Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Bubu777 , utilizator 10:35, 1 Noiembrie 2015
Din cate inteleg intervenise reabilitarea de drept pentru prima condamnare, deci nu avem recidiva.
Da , intervenise reabilitarea de drept.
Deci , in instanta voi fi considerat "fara antecedente penale" ?
Antecedente penale aveti, dar nu sunteti in stare de recidiva, asta e important.
In Instanta formularea va fi : "Inculpatul X , cu antecedente penale ..." ???
Va multumesc pentru raspunsuri !

Alte discuții în legătură

Controverse legate de antecedente penale cezarad cezarad Am o nelamurire. In cazierul care se ataseaza la dosar in cazul inculpatilor, ce anume poate fi considerat ANTECEDENT PENAL? Inclusiv amenzile penale? ... (vezi toată discuția)
Antecedente penale leona777 leona777 Buna ziua, doresc sa stiu daca o condamnare cu suspendare in urma cu 13 ani, poate fi considerata antecedent penal sau a intervenit reabilitarea. mutumesc (vezi toată discuția)
Reabilitat de drept sau nu? Ana_m Ana_m o persoana a fost condamnata la pedeapsa cu inchisoare de 9 luni cu suspendare conditionata la data de 25.05.2005, avand termen de incercare de 2 ani si 9 ... (vezi toată discuția)