avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1922 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cu antecedente sau fara antecedente ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cu antecedente sau fara antecedente ?

Am avut o condamnare la inchisoare de 4 luni , cu suspendare si o perioada de proba de 2 ani si 4 luni.
In aprilie 2013 mi-am scos cazierul curat.
Pe 22.10.2015 am fost depistat cu o alcoolemie de 0,83 la volan. Din ce am aflat e foarte posibil sa fiu judecat.
Intrebarea mea este : se va considera ca am atecedente penale sau nu ?

Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Bubu777 , utilizator 10:35, 1 Noiembrie 2015
Din cate inteleg intervenise reabilitarea de drept pentru prima condamnare, deci nu avem recidiva.
Da , intervenise reabilitarea de drept.
Deci , in instanta voi fi considerat "fara antecedente penale" ?
Antecedente penale aveti, dar nu sunteti in stare de recidiva, asta e important.
In Instanta formularea va fi : "Inculpatul X , cu antecedente penale ..." ???
Va multumesc pentru raspunsuri !

Alte discuții în legătură

Antecedente penale leona777 leona777 Buna ziua, doresc sa stiu daca o condamnare cu suspendare in urma cu 13 ani, poate fi considerata antecedent penal sau a intervenit reabilitarea. mutumesc (vezi toată discuția)
Reabilitat de drept sau nu? Ana_m Ana_m o persoana a fost condamnata la pedeapsa cu inchisoare de 9 luni cu suspendare conditionata la data de 25.05.2005, avand termen de incercare de 2 ani si 9 ... (vezi toată discuția)
Caz penal? gabriela denisa gabriela denisa daca o pers a fost acuzata de tentativa de omor si a fost condamnat la 5 ani de inchisoare din care a savarsit 2. cum se calculeza prescrierea? de cand pana ... (vezi toată discuția)