Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cu antecedente sau fara antecedente ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cu antecedente sau fara antecedente ?

Am avut o condamnare la inchisoare de 4 luni , cu suspendare si o perioada de proba de 2 ani si 4 luni.
In aprilie 2013 mi-am scos cazierul curat.
Pe 22.10.2015 am fost depistat cu o alcoolemie de 0,83 la volan. Din ce am aflat e foarte posibil sa fiu judecat.
Intrebarea mea este : se va considera ca am atecedente penale sau nu ?

Va multumesc !
Din cate inteleg intervenise reabilitarea de drept pentru prima condamnare, deci nu avem recidiva.
Da , intervenise reabilitarea de drept.
Deci , in instanta voi fi considerat "fara antecedente penale" ?
Antecedente penale aveti, dar nu sunteti in stare de recidiva, asta e important.
In Instanta formularea va fi : "Inculpatul X , cu antecedente penale ..." ???
Va multumesc pentru raspunsuri !