Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare

Daca fac o sesizare la Itm pt ca nu mi se platesc ore suplimentare si mi se acorda repaus doar o zi la 2 saptamani care sunt sansele mai mari ? , sa fiu data afara sau sa obtin ceea ce are fi legal - aflandu-ne in tara tuturor posibilitatilor !
amandoua
Regula la ore suplimentare este ca ele se compenseaza in timp liber si doar daca nu este posibil ele se platesc. Oricum ele se platesc, dar daca nu ti-ar compensa cu timp liber atunci ti s-ar mai plati suplimentar.
In CIM SE INSCRIU 8 ORE. IN REALITATE SE LUCREAZA ZECE SI CHIAR PESTE. CUM SE POATE CERE REDUCEREA TIMPULUI EFECTIV LUCRAT LA OPT ORE CAT SCRIE IN CONTRACT?
VA MULTUMESC
PRIN CONTRACT ESTI OBLIGAT LA 8 ORE.INSA..DACA NU STAI CAT E NEVOIE-ABUZ- ITI GASESC EI NOD IN PAPURA SI ITI DAU PAPUCII.Fa o cerere prin care iti ceri drepturile pt orele lucrate suplimentar.
Orele suplimentare se presteaza cu acordul salariatului. Exceptie fac situatiile de forta majora (eu stiu, arde fabrica, sunt inundatii, etc.)
Teoretic ei nu t epot obliga sa faci ore suplimentare. Practic: subscriu la raspunsurile anterioare. Dar ai putea sa soliciti plata orelor suplimentare.
Curaj si bafta