Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot da patronul in judecata?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot da patronul in judecata?

Buna ziua! Am lucrat pentru un patron italian in Italia ,7 ani pana acu 2 ani in urma.Ulterior si-a deschis o firma in Romania unde am fost angajat in perioada ianuarie-noiembrie 2008.In noiembrie firma si-a schimbat denumirea din anumite motive,deci a trebuit sa semnez un alt contract individual de munca,fara nici o modificare in el fata de precedentul.Problema a fost ca patronul ,din anumite motive(de intarziere a depunerii contractelor la directia muncii,spune el) a semnat in locul meu contractul.Trebuie sa precizez ca lucrez in domeniul constructiilor,si firma avand lucrari prin diferite localitati din tara ,nu am putut fi prezent la semnarea contractului,desi ar fi putut sa vina sa-mi aduca personal contractul ,cum proceda de obicei.Nefiind nici o modificare in contract cum am mai zis ,am acceptat contractul desi stiu ca nu e bine . Nu am mai lucrat de la sfarsitul lunii aprilie, pe motiv ca nu ar fi de lucru(desi majoritatea colegilor mei au lucrat).Am vorbit cu patronul despre ce se intampla cu firma ,cu mine,o sa mai lucrez sau nu,si am fost”dus cu zaharelul„ca”poate maine ,poate saptamana viitoare”etc.Cu cateva zile in urma ,mi-a zis ,ca in urmatoarea zi sa ma prezint la Bucuresti, unde ar fi fost o lucrare.Din motive personale,rugandu-l sa inteleaga situatia si cerandu-mi scuzele de rigoare,nu am putut fi prezent.Fapt care nu l-a deranjat,pe moment.Dupa doua zile, m-a anuntat un prieten si coleg de munca,ca am fost concediat.Am incercat sa vorbesc cu patronul,dar nu raspunde la telefon.Ce trebuie sa fac,tinand cont ca nu am mai primit salariul din luna martie,si nu stiu daca voi fi platit in aceasta perioada,in care nu am lucrat(cu 75% din salariu am inteles).Il pot da in judecata? Va multumesc mult!
Depuneti o sesizare la ITM si/sau introduceti o actiune in instanta, in acest sens.
Sigur ca puteti sa il dati in judecata si cel mai bine ar fi sa faceti acest lucru concomiitent cu depunerea unei sesizari la Inspectoratul Teritorial de Munca!B-)
O concediere nu se poate efectua decat dupa o cercetare prealabila ca urmare a unei convocari. Aveti certitudinea ca doar CIM v-a fost semnat sau poate a semnat si o demisie in numele dvs. si inca din martie?????????
Solutia este o chemare in judecata, doar un control al ITM nu va va rezolva problema respectiva. Si acesta trebuie facuta urgent.
Dumneavoastra aveti carte de munca , un act aditional sau contractul individual de munca? Daca da, puteti inainta o actiune la Tribunal- pentru litigii de munca. Intai mergeti la ITM si solicitati printr-o cerere o copie dupa cartea de munca; dupa care verificati daca:
= sa mentionat in aceasta data( aprilie) la care ati incetat munca din motive neimputabile dumneavoastra;
=sa mentionat conform carui articol din Codul Muncii vi s-a incheiat cartea de munca si cu ce data;
=apoi puteti sa consultati un avocat.
Normal era , ca cele mentionate de mine anterior sa se regaseasca si in cartea dumneavoastra de munca.
Litigiile de munca sant scutite de taxa judiciara de timbru si timbru judiciar, deci mult succes.
Trebuie sa intrati in posesia carnetului de munca sau a unei copii dupa acesta precum si a contractului individual de munca si a deciziei de concediere - daca aceasta exista spre a o putea contesta la Tribunal.
Daca tot va deplasati la ITM mergeti si la sediul firmei si solicitati copie dupa toate actele de la angajare pana in prezent.
V -ar fi foarte util sa aveti contractul individual de munca semnat de patron in locul dvs. pentru ca este infractiunea de "fals in inscrisuri subs semnatura privata" prevazuta si pedepsita de art.290 din Codul penal si puteti face plangere penala...;)