Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CIC Tata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CIC Tata

Buna ziua,

Sper ca ma puteti lamuri.
Eu, mama copilului am beneficiat de concediu de maternitate si apoi CIC (optiunea 1 an). La 8 luni de viata ale copilului, tatalui ii expira concediul de munca (perioada determinata) asa ca vrem sa facem rocada - sa ramana el in CIC, iar eu sa ma intorc la munca. In afara de adeverinta care ii atesta veniturile pentru cele 12 luni anterioare nasterii copilului, mai e necesar vreun act de la angajatorul mamei?

In conditiile in care tatal nu reinnoieste nici un contract de munca pana face copilulul 1 an, poate mama solicita stimulentul de reinsertie? daca da, cand ar trebui depusa aceasta cerere (o zi inainte sa implineasca copilul 1 an?)?

Va multumesc mult pentru raspuns.
1. - Tatal poate beneficia de CCC si indemnizatia aferenta pe perioada ramasa pana imlineste copilul 1 an, daca indeplineste conditiile prevazute de lege (adica sa aiba venituri salariale in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului, inclusiv luna nasterii).
- Procedeaza la fel cum ati procedat si dvs. cand ati intrat in CCC.
- Trebuie sa aiba adeverinta de venituri ale sale pe cele 12 luni eligibile.

2. - Numai dvs., care ati intrat prima in CCC, puteti beneficia de stimulentul de insertie.
- Dvs. veti relua activitatea inainte de a implini copilul 1 an (8 luni) asa ca veti beneficia de stimulentul de insertie.
- Pentru amanunte e bine sa luati legatura cu AJPIS sa lamuriti problema pentru ca nu toate agentiile teritoriale lucreaza unitar.

3. Puteti depune cererea pentru stimulentul de insertie cu 30 de zile inainte de a implini copilul 1 an.

Va multumesc pentru raspunsul prompt!