avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacerea contractului de munca art.65(1)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacerea contractului de munca art.65(1)

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati, daca desfac contractul de munca cu art.65 alin(1), la dispozitie de desfacere la " tinand seama de si avand de vedere" cum intocmesc?

Preaviz se poate da dupa ce a lucrat 3 zile?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:17, 2 Noiembrie 2015
Buna,
de cat timp lucreaza persoana ?
De la 30.09.2015, si am dat preaviz din data de 03.10.2015 pana in 31.10.2015.
E corect?
Multumesc
Este corecta perioada de preaviz , 03.10 - 31.10.2015.

Desfiintarea unui post se poate face oricand. Nu conteaza durata desfasurarii activitatii la acea societate.
am intrebat pt ca sigur decizia bde concediere nu este intemeiata si se poate face notificarea de incetare a CIM in perioada de preaviz daca se incadreaza in perioada de preaviz.

nu as recomanda o concediere de acest gen daca este in perioada de preaviza , pt ca sigur nu este intemeiata si sigur castiga in instanta .

de aceea am intrebat de cand este angajat.
De unde stiti dvs ca este neintemeiata ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restructurarea postului - va rog sa-mi dati un sfat! richard haideu richard haideu Buna seara! Vreau sa va multumesc mult pentru sfaturi! Astazi am primi notificarea de preaviz privind desfiintarea postului meu de economist/marketing ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic suprapus cu preaviz Cristinabv Cristinabv Va rog sa ma lamuriti daca este legal si daca nu care este solutia pt urmatoarea situatie: o persoana primeste in 10.12.2010 o decizie de intrare in somaj ... (vezi toată discuția)
Încetare contract de muncă Silvia-Gabriela Silvia-Gabriela Bună seara! Vă rog să mă ajutați cu o informație legata de încheierea Contractului ontractului de muncă în condițiile în care am primit o ... (vezi toată discuția)