Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacerea contractului de munca art.65(1)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacerea contractului de munca art.65(1)

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati, daca desfac contractul de munca cu art.65 alin(1), la dispozitie de desfacere la " tinand seama de si avand de vedere" cum intocmesc?

Preaviz se poate da dupa ce a lucrat 3 zile?

Va multumesc
Buna,
de cat timp lucreaza persoana ?
De la 30.09.2015, si am dat preaviz din data de 03.10.2015 pana in 31.10.2015.
E corect?
Multumesc
Este corecta perioada de preaviz , 03.10 - 31.10.2015.

Desfiintarea unui post se poate face oricand. Nu conteaza durata desfasurarii activitatii la acea societate.
am intrebat pt ca sigur decizia bde concediere nu este intemeiata si se poate face notificarea de incetare a CIM in perioada de preaviz daca se incadreaza in perioada de preaviz.

nu as recomanda o concediere de acest gen daca este in perioada de preaviza , pt ca sigur nu este intemeiata si sigur castiga in instanta .

de aceea am intrebat de cand este angajat.
De unde stiti dvs ca este neintemeiata ?